Lajme

Ishin rrëmbyer 23 vite më parë nga serbët, tash u gjetën në një varr 20 metra larg nga shtëpia

23 vite më parë Osman (Abedin) Osmani dhe Rexhep (Zukë) Rexhepi janë rrëmbyer dhe zhdukur në mënyrë të dhunshme nga forcat policore serbe në Syriganë të Skenderajt.

Mbetjet mortore të dy viktimave të luftës janë gjetur dhe zhvarrosur gjatë gërmimeve muaj më parë në Syriganë me angazhimin e mekanizmave institucionalë të Republikës së Kosovës.

Sot këta dy viktima janë rivarrosur nga familjarët dhe bashkëvendësit në fshatin e tyre.

I biri i Rexhep Rexhepit thotë për RTV Dukagjinin se prindi i tij ishte në mesin e disa të zhdukurve në atë kohë.

“Në tetor të vitit të kaluar prindi im dhe kushëriri Osman osmani janë lokalizuar dhe me ndihmën e institucioneve janë identifikuar”, tha ai, përcjell Telegrafi.

“Sot kemi ndjerë një lehtësim me rivarrosjen e tyre. Për 23 vite kemi pasur një ankth. Në fillim kemi pasur shpresa mos ndodhen diku të gjallë, por me kalimin e viteve këto shpresa janë shuar”.

“Trupat janë gjetur në oborrin e një shtëpie. Trupat kanë qenë të varrosur njëri mbi tjetrin në një varr i cili ishte rreth një metër i thellë. Trupat u gjenden në pjesën ku ndahet komuniteti shqiptar dhe ai serb, pasi fshatin tonë e banojnë dy komunitetet”.

“Trupat janë gjendur rreth 20 metër larg nga shtëpia. Kemi pasur dyshime edhe më parë se mund të jenë varrosur afër por nuk kemi pasur rezultat gjatë kërkimeve individuale”, ka treguar më tej Istref Rexhepi.

Postime të ngjajshme
Lajme

Inatoc e Pidiq: 6 emra të pazakontë të fshatrave të Gjilanit

Lajme

Vlora Çitaku tregon nëse do të garojë për kryetare të PDK-së

Lajme

Ambasada gjermane tregon se kur do të fillojnë me termine për viza pune

Lajme

Vendet në të cilat nesër nuk do të ketë rrymë