Lajme

Ish –zyrtari i CIA’s këmbëngul për shkëmbim territoresh, Amerika s’e pranon

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Steven Meyer, ish-zëvendësi i shefit të CIA’s për Ballkanin, që njihet si njohës i mirë i rajonit, ka dhënë versionin e tij se si duhet të arrihet marrëveshja Kosova –Serbi. Sipas tij, Veriu duhet t’i takojë Serbisë, ndërsa Lugina e Preshevës dhe Republika Srpska duhet të nxirren më vonë në tavolinë. Por, Meyer megjithatë thekson se Amerikës nuk i konvenon kjo zgjidhje.

Në një intervistë për të përjavshmen “NIN”, Meyer që ka 23 vjet përvojë pune në CIA, ku ka qenë zëvendësshef i grupit punues për Ballkan në periudhën e luftës në Bosnjë, konsideron se Serbia dhe Kosova duhet të bëjë koncesione dhe që Fuqitë e Mëdha të mos përzihen fare.

“Marrëveshja e Brukselit ka vdekur dhe nëse Beogradi dhe Prishtinë duan përparim duhet qartë t’i porosisin Fuqitë e Mëdha që të mos përzihen” ka thënë Meyer. Ai ka theksuar se Kosova në një mënyrë tashmë është konflikt i ngrirë.

Sipas tij zgjidhje është ndarja e Kosovës, pjesa veriore e së cilës duhet t’i jepet Serbisë.

“Mendoj se me marrëveshjen përfundimtare, rajoni në veri të Ibrit duhet t’i takojë Serbisë. mendoj se Serbia do ta ketë ekstremisht të vështirë, nëse jo edhe të pamundur, që ta kthejë pjesën tjetër të Kosovës dhe Metohisë” ka thënë Meyer për NIN.

Ai po ashtu vlerëson se Kombet e Bashkuara duhet të kujdesen për shpërnguljen e serbëve nga pjesët në jug të Ibrit nëse duan që ata të mos jetojnë nën pushtetin e Kosovës si dhe të kujdesen edhe për mbrojtjen e manastireve.

Ai thotë se nëse ngrihet cështja e pjesës veriore Lugina e Preshevës duhet të jetë po ashtu temë, e më vonë edhe Republika Srpska.

Meyer thotë se nëse Beogradi dhe Prishtina merren vesh, kjo në fund do ta kënaq Bashkimin Europian, e nëse Washingtoni do ta respektojë këtë vendim, atëherë këtë do ta bëjë edhe Moska dhe anasjelltas.

Ai megjithatë thekson se Amerikës nuk do t’i konvenojë marrëveshja për ndryshimin e kufijve sepse Washington pe deklaron se kjo çon në luftë, e sipas tashmë dihet se qe dy dekada SHBA’të në Kosovë ka 2 dekada që i tërheqin penjtë./gazetaekspress/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat