Lajme

Ish-ushtari i UÇK-së ftohet nga Gjykata Speciale, thotë se nuk do t’i përgjigjet ftesës

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Abdullah Prapashtica, ka njoftuar se të premtën ka marrë ftesë nga ana e Gjykatës Speciale që të paraqitet si dëshmitar në Hagë.

Por, Prapashtica tha se nuk do t’i përgjigjet ftesës nga kjo gjykatë.

Kjo për shkak se siç thotë ai kjo Specialja ka qëndrim armiqësor ndaj shqiptarëve.

“E njoftoi Shoqatën e Veteranëve të UÇK-së dhe opinionin në tërësi se sot me 27 gusht 2021 ne ora 10 në banesën time në Gjermani me vizitoi Policia Gjermane me një kërkesë nga Gjykata Speciale e Bashkimit Evropian kundër UÇK-së në Hagë, të cilët me prezantuan një shkresë ku kërkohej nga unë që të i paraqitem Gjykatës Speciale e Bashkimit Evropian kundër UÇK-së si “Dëshmitar vullnetar“ në një seancë dëgjimore!”.

“Po ju njoftoi se përgjigja ime ishte e shkurt dhe konkrete: Nuk pranoi vullnetarisht të jam dëshmitar i kësaj gjykate kundër UÇK-ës dhe kundër asnjë pjesëtari të UÇK-ës as njëherë. Nuk kam bë as një krim, nuk jam dëshmitar i as një krimi të të tjerëve! UÇK-ja nuk ka krye as një krim! Kjo është dëshmia ime publike, andaj nga unë mos pritini as gjë tjetër!”.

https://www.facebook.com/abdullah.prapashtica/posts/2980271428913596

Postime të ngjajshme
Lajme

MSH ka një thirrje për qytetarët e Kosovës

Lajme

KEDS: Në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Lajme

Rama i përgjigjet ftesës së Kurtit, tregon se a do ta vizitojë Kosovën

Lajme

Kjo është mosha e 19 viktimave që humbën jetën nga virusi