Lajme

Ish-presidenti i Zimbabwes, Robert Mugabe ka vdekur sot

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Ish-presidenti i Zimbabwes, Robert Mugabe ka vdekur sot në moshën 95 vjeçare, si pasojë e një sëmundjeje të rëndë me të cilën kishte luftuar për një kohë të gjatë.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar në Twitter edhe presidenti aktual i Zimbabwes, Emmerson Dambuzdo, shkruan BBC, transmeton BlicMedia

“Është lajmi më i vështirë qe po e jap” , ka shkruar Dambuzdo.

Mugabe ishte revolucionar dhe politikan i Zimbabvesë që shërbeu si Kryeministër i Zimbabve nga 1980 deri në 1987 dhe më pas si President nga 1987 deri në 2017. Ai kryesoi grupin e Bashkimit Kombëtar Afrikan (ZANU) të Zimbabve nga 1975 deri në 1980 dhe drejtoi partinë e tij pasardhëse politike, ZANU – Fronti Patriotik (ZANU-PF), nga viti 1980 deri në 2017.

Me ideologji ishte nacionalist afrikan, gjatë viteve 1970 dhe 1980 ai e identifikoi vetën si marksist-leninist, edhe pse pas viteve 1990 u vet-identifikua vetëm si socialist. Politikat e tij janë përshkruar si Mugabeism./BlicMedia.net/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat