Sport

Ish-asistenti i Mourinhos zyrtarizohet si trajner i Kukësit

Pas shumë javësh bisedimesh, Kukësi më në fund ka gjetur trajnerin e ri dhe do të jetë italiani, Diego Longo.

45-vjeçari do të udhëheq ekipin verilindor në sezonin e ri teksa firmosi kontratën dhe vjen pas largimit të Mirel Josës që drejtoi Kukësin në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar.

Longo ka një histori të gjatë si asistent në shumë ekipe dhe së fundmi ishte edhe ndimësi i Mircea Lucescut në stolin e Dynamo Kiev.

Në të kaluarën ka punuar edhe me Flick, Tuchel e Mourinhon.

“Kam shumë besim te futbollistë dhe te klubi, që i ka afruar. Nuk i kam stërvitur ende, por di që ka lojtarë të rinj dhe me eksperiencë, dhe këtu mund të përmend brazilianin që ka ardhur. Nuk do të futemi në fushë sikur i kemi fituar ndeshjet, do punojmë që të futemi për të fituar.

Në të shkuarën keni eksperienca vetëm si ndihmës-trajner?

Si asistentë kam punuar edhe Flick, Tuchel dhe Mourinho, ndaj shpresoj të jem në rrugën e tyre. Është privilegj të punosh në klube të mëdha.

Kisha kontratë me Dinamo Kiev dhe vendosa të largohem për të nisur eksperiencën si trajner. Kemi objektiva të rëndësishme.

Cilat janë objektivat e klubit këtë sezon?

Qëllimet e klubit janë të qarta: të jemi kompetitivë. Nuk mund të them tani që do të fitojmë kampionatin, pasi këtë nuk e bën as Teuta, as Vllaznia e as Partizani. Ne do të bëjmë më të mirën tonë. Sa i takon merkatos, do të flas me klubin. Nuk flas për emra, por do flas me klubin për çfarë lojtarësh duhet të vijnë këtu” ka thënë Longo.

Postime të ngjajshme
Sport

Drita shpërthen ‘bombën’, zyrtarizon transferimin e radhes

Sport

Munishi e uron emërimin e Begollit si trajneri i Vëllaznimit

Sport

Ja në sa ora do të parakalojnë në sheshin “Nënta Tereza” xhudistet kosovare

Sport

Ballkani sot luan miqësoren e radhës, ja me kë takohet