Lajme

Isa Mustafa flet për presidentin e ri, tregon ku do merret vendimi

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë edhe njëherë se UCK-ja ka bërë luftë të drejtë, dhe se ajo luftë duhet mbrojtur, ndërsa ka shtuar se Specialja duhet ta bëj punën e vetë.

Në anën tjetër ai ka folur në lidhje me pozitën e presidentit, tani kur vendi është me ushtrues detyre të presidentit, për shkak ish presidenti Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje pas konfirmim të aktakuzave ndaj tij nga Gjykata Speciale.

“Vendim i takon LDK-së, ne s’kemi një vendim të PDK-së se a do të bëhet pjesë e këtij procesi. Është parti pas nesh, është partia e tretë, kjo është evidente.

Ajo që ka dal në medie, që unë kam thënë se presidenti i takon PDK-së, unë nuk ka thënë në formë eksplicite, por vetëm në bazë të numrit të deputetëve”, tha Mustafa.

Sipas tij para çdo kandidati dhe vendimi për t’i hyrë garës së presidentit ,duhet të bëhet një marrëveshje e cila siguron përkrahje të gjerë e që merr 80 vota në Kuvend.

Postime të ngjajshme
Lajme

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma, mund të keni koronavirus

Lajme

Sot do të nis faza e dytë e prokurimit për ndërtimin e tri shkollave

Lajme

Sot mbahet Ceremonia e shënimit të Ditës së Forcës (FSK-së)

Lajme

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot për votimin e disa projektligjeve