Lajme

India, Rusia dhe Kina emetuesit kryesorë globalë të dioksidit të squfurit

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

India, Rusia dhe Kina ishin emetuesit kryesorë globalë të dioksidit të squfurit – një ndotës kryesor dhe kontribues i vdekjeve nga ndotja e ajrit globalisht, raporton euronews.

Një analizë e re e Greenpeace shikoi të dhënat e NASA-s mbi burimet e dioksidit të squfurit dhe renditi pikat e nxehta dhe vendet sipas emetimeve të tyre në vitin 2018.

Burimet kryesore të dioksidit të squfurit – ose SO2 – janë termocentralet që digjen lëndë djegëse fosile si nafta dhe gazi, ndërsa burime të tjera përfshijnë shkrirësit metalikë dhe vullkanet. Anijet dhe automjetet e tjera që digjen squfur lëshojnë gjithashtu SO2, transmeton BlicMedia.

“Djegia e karburanteve fosile si qymyri, nafta dhe gazi është burimi më i madh i emetimeve të SO2 që rezulton në ndotje katastrofike të ajrit dhe vdekje të parakohshme. Energjia e pastër mund të shpëtojë miliarda dollarë në kosto shëndetësore dhe mijëra jetë njerëzish çdo vit, “tha Lauri Myllyvirta, një analist i vjetër në Greenpeace Nordic.

“Fundamentalstët pohojnë se është thelbësore që qeveritë, me shpejtësi t’i transferojnë karburantet fosile dhe të vendosin standarde më të forta të emetimit ndërsa ato kalojnë në alternative të qëndrueshme.”

Analiza zbuloi se India ishte emituesi kryesor i SO2 në 2018 dhe përbënte 15% të emetimeve globale. Vendi së fundmi tejkaloi Rusinë dhe Kinën.

Ndërkohë, Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë reduktuar emetimet me shpejtësi duke kaluar në burimet e energjisë së pastër, tha Greenpeace, megjithëse të dy janë akoma brenda dhjetë emetuesve kryesorë të vendit, transmeton Blicmedia.

Raporti renditi gjithashtu rajone të pikave të nxehta, nga të cilat emituesi kryesor ishte Norilsk, Rusi, që lëshonte më shumë SO2 në vit sesa Arabia Saudite.

Shkritorët Norilsk “janë përgjegjës për më shumë se 50% të emetimeve totale të ndjekura nga NASA në tërë Rusinë”, thuhet në raport. Qyteti industrial është vendosur në rrëzë të një varg malesh në Siberi që ka depozita të mëdha nikeli.

Kriel, Afrika e Jugut ishte pika e dytë më e madhe për emetimet e SO2 për shkak të termocentraleve të saj të qymyrit, dhe një zonë tjetër me një termocentral të qymyrit në Afrikën e Jugut renditej e shtata globalisht për dioksidin e squfurit.

12 stacionet e energjisë të qymyrit në rajonin Mpumalanga të Afrikës së Jugut e bëjnë atë pikën më të madhe në botë për prodhimin e energjisë, tha Greenpeace.

Në shumicën e këtyre qyteteve, burimi kryesor i emetimeve të SO2 është nafta, gazi dhe qymyri, shkruan ne raport.

Organizata Botërore e Shëndetit vlerëson se 4.2 milion njerëz vdesin çdo vit si rezultat i ndotjes së ajrit në natyrë dhe se 91% e popullsisë së botës jeton në zona ku “cilësia e ajrit tejkalon kufijtë e udhëzimit të OBSH”.

Si pjesë e raportit, Greenpeace krijoi një hartë interaktive që tregon pikat e nxehta dhe kontribuesit e ndryshëm në ndotjen e SO2. BlicMedia.net

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat