Lajme

Historia e çiftit që zbuloi vaksinën kundër koronavirusit

Dy yjet e hulumtimit të vaksinës, të cilët aktualisht janë duke bërë emër në të gjithë botën, janë Özlem Türeci dhe Uğur Şahin. Figurat dhe karrierat e tyre mjekësore janë gjithashtu tregime të një integrimi të suksesshëm. 53-vjeçarja Türeci është vajza e një mjeku i cili erdhi në Gjermani nga Stambolli. Burri i saj, i cili është një vit më i madh, vjen nga një familje punëtore nga Turqia e Jugut, raporton Gazeta Express.

Të dy u takuan në universitetin e Hamburgut, ku studiuan për mjekësi. Si studiues të ri aspirues, ata u transferuan në Universitetin e Mainz në vitin 2000, ku Şahin tani është profesor. Atje ata punuan për Christoph Huber, një pionier i imunoterapisë së kancerit nga Austria. Tetë vjet më vonë ata themeluan Biontech me Huber, kompania e tyre e dytë. Şahin CEO i Biontech, Türeci po udhëheq zhvillimin klinik.

Meqenëse kjo qasje e re e stimulimit specifik të sistemit imunitar përmes antitrupave ose pjesëve të antitrupave premton gjithashtu në një mënyrë të modifikuar që kjo vaksinë është kundër gripit ose Covid-19, të dy ata kaluan kompaninë e tyre në zhvillimin e një vaksine Covid në janar. Prindërit e një vajze adoleshente e quajtën projektin e tyre “shpejtësia e dritës”. Duke vepruar kështu, ata përfituan nga puna e zhvillimit ndër vite.

BNT162b2, është një vaksinë e ashtuquajtur mARN, e cila përbëhet nga fragmente të ARN të virusit. Ajo çon në formimin e antitrupave dhe ndihmon qelizat T të identifikojnë dhe të mbyllin qelizat e infektuara. Vaksina, e cila po miratohet për aprovim me gjigantin farmaceutik amerikan Pfizer, ka provuar të jetë një kandidat shumë premtues në fazat e provës deri më tani, ku edhe ka çuar drejt një bashkëpunimi kompaninë BionTech dhe Pfizer.

Rezultatet vendimtare nga faza 3 priten me shumë entuziazëm në ditët në vijim, duke shpresuar për efekte pozitive.

Nëse vërtet është kështu, gjë që pritet përgjithësisht, ajo duhet t’i japë botës shpresë të re në këtë kohë të errët. Sepse atëherë një vaksinim i parë kundër Covid-19 është konkretisht i parashikueshëm falë Özlem Türeci dhe Uğur Şahin. I ashtuquajturi “Rolling Review” me autoritetin evropian të miratimit tashmë ka filluar, në të cilin rezultatet e studimit transmetohen në kohë reale, shkruan derstandard.de, transmeton Express.

Përktheu: Njomza Arifi

Postime të ngjajshme
Lajme

Befason Ramush Haradinaj: Nëse bëhem President, ky do të jetë kryetar i AAK-së

Lajme

Molliqaj tregon për raportet e tij me Kurtin

Lajme

A do të jetë Uran Ismaili kandidat i PDK’së për Prishtinë?

Lajme

Selmanaj i dërgon “selam” Osmanit