Lajme

Haradinaj “Pres që të votohet shpërbërja e Kuvendit”

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Veç pak minuta para se të nisë seanca e shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është optimist që deputetët e kësaj legjislature do të votojnë pro shpërbërjes së këtij Kuvendi e më pas vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Në një deklaratë për T7, Haradinaj shkurt tha se zgjidhja e vendit është që vendi të shkojë në zgjedhje.

“Pres që të votohet shpërbërja e Kuvendit”, ka thënë Haradinaj.

Ndersa duke hyrë në zyrën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, para se të niset për në Kuvend Kryeministri në largim Haradinaj tha se “Zgjidhja e vendit është ta dërgojmë vendin në zgjedhje. Do të votojmë të gjithë”.

Sot mund të jetë seanca e fundit e Kuvendit të Kosovës për këtë legjislaturë pasi deputetët, në seancën që fillon prej orës 10:00, pritet të votojnë pro shpërndarjes së këtij institucioni.

Sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës, për shpërndarjen e Kuvendit duhet të votojnë dy të tretat e të gjithë deputetëve, me mbi 80 vota, dhe 93 deputetë që nënshkruan për thirrjen e kësaj seance duhet të jenë të pranishëm dhe të votojnë atë që kanë nënshkruar.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat