Lajme

Gjithçka që po ndodh sot në SHBA, e shpjeguar në detaje

Të mërkurën, ndërsa Kongresi u takua për të vërtetuar fitoren në Kolegj Zgjedhor të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, mijëra mbështetës të Presidentit Trump u mblodhën para Shtëpisë së Bardhë për të bërë thirrje për përmbysjen e rezultateve të zgjedhjeve 2020.

Folësit, duke përfshirë vetë presidentin dhe djemtë e tij të rritur, i bënë thirrje Kongresit dhe ZëvendësPresidentit Mike Pence të “ndalojë vjedhjen” – certifikimin e zgjedhjeve të Kolegjit Zgjedhor dhe fitoren e Biden.

“Ne kurrë nuk do të dorëzohemi! Ne kurrë nuk do të pranojmë! ” Trump tha gjatë fjalës së tij të së mërkurës, përpara se të kërkonte nga Pence (në mënyrë të paligjshme) të refuzojë rezultatet e Kolegjit Zgjedhor. “Gjithçka që Nënpresidenti Pence duhet të bëjë është ta dërgojë atë përsëri në shtetet për t’u ricertifikuar – dhe ne bëhemi president përsëri.”

Presidenti që bën thirrje për një puç autoritar përpara turmave të përkrahësve të zjarrtë, përfshirë teoricienët e konspiracionit QAnon dhe anëtarët e milicisë Proud Boys, duket mjaft keq. Por ndërsa dita vazhdonte, ajo bëhej edhe më keq, shkruan VOX, transmeton Gazeta Express. Pasdite, të pranishmit suImuan Kapitolin, duke u përplasur me policinë që e mbronte atë dhe përfundimisht hynë në ndërtesë.

Para ngjarjes, faqet e internetit dhe platformat e mediave sociale të njohura me mbishkrimin MAGA u ndezën me kërcënime për të filluar vr.asjen e njerëzve pas tubimit nëse Kongresi refuzon të bëjë Trump president. Të hënën, udhëheqësi i Proud Boys Enrique Tarrio u arrestua ndërsa mbante një revistë me kapacitet të lartë për ar.mët e tij. Will Sommer i Daily Beast, duke raportuar në terren të mërkurën, tha se çdo pjesëmarrës me të cilin ai foli e ceku mundësinë e dhu.nës nëse nuk marrin atë që duan.

“Ata më mirë te fillojnë të shqetësohen për 80 milionë njerëzit që votuan për Trump dhe janë të ar.matosur,” i tha pjesëmarrësit në tubim Carmelo Prochilo për Sommer. “Ky do të jetë një revolucion i dytë amerikan.”

Shkurt, ky nuk është një tubim i zakonshëm politik. Nuk është as një tubim i zakonshëm i Trump.

“Shkelja e Kapitolit është një shprehje e asaj që Trumpism është bërë, dhe mbase ajo që ishte gjithmonë: një kancer anti-demokratik në trupin politik amerikan që kërcënon të zhytë një demokraci tashmë të ashpër në një kaos edhe më të thellë.”, shkruan tutje.

Si filloi ky tubim i rrezikshëm

Marsi i së sërkurës për Trump ishte tubimi i tretë i tillë pro-Trump i organizuar në DC për të protestuar për rezultatin e zgjedhjeve. Fillimisht ishte planifikuar në fund të dhjetorit nga një grup i quajtur Gratë për Amerikën e Parë, kryesuar nga ish aktivistja e Tea Party Amy Kremer.

Por në muajin që kur Kremer paraqiti lejen e saj, fushata e Trump për të minuar zgjedhjet e vitit 2020 u përshkallëzua. Fokusi i saj gati total në muajin e kaluar ka qenë delegjitimimi i rezultateve, duke punuar jashtë orarit për të bindur republikanët se demokratët i vodhën disi zgjedhjet prej tij – një fushatë që sondazhet sugjerojnë se ka qenë kryesisht e suksesshme.

Ndërsa opsionet për fillimin e një inaugurimi të Biden u zvogëluan, Trump është përqendruar në 6 Janar si ditën vendimtare. Ai bindi me sukses një shumicë të republikanëve të Dhomës, dhe disa njerëz me shpresë për të qenë kandidatë ne zgjedhjet presidenciale 2024 në Senat si Josh Hawley (MO) dhe Ted Cruz (TX), për të mbështetur një sfidë të legjitimitetit të zgjedhjeve. Ai e ka bërë presionin privatisht dhe publikisht ndaj Pence për të zhvlerësuar në mënyrë të njëanshme rezultatet, diçka që Pence nuk është ligjërisht i aftë ta bëjë.

Përpjekja është flagrante jodemokratike, një lloj grusht shteti ligjor, por kjo nuk i shqetëson as pak përkrahësit e fortë të Trump. Për shkak se ata kanë gëlltitur linjën e Trumpit se këto zgjedhje janë vjedhur, ata janë të bindur se përmbysja e një zgjedhjeje në të vërtetë po kursen Kushtetutën – prandaj parulla “ndalo vjedhjen”. Ky tubim i planifikuar prej kohësh ka evoluar në një ngjarje që synon të bindë Pence dhe Republikanët në Kongres të shkojnë së bashku me kërkesat anti-demokratike dhe të paligjshme të Trump.

Për të qenë të qartë, kjo përpjekje e fundit nuk ka asnjë mundësi reale për të pasur sukses. Pence ka thënë se ai nuk mund të bëjë atë që ata duan, një shumicë solide e senatorëve tashmë janë zotuar të kundërshtojnë përmbysjen e rezultateve dhe kontrolli demokratik i Dhomës do të thotë se e gjithë përpjekja ishte e dënuar që nga fillimi. Protestuesit do të zhgënjehen.

Por ata nuk e njohin këtë realitet. Slogani “ndalo vjedhjen” që mbizotëron vetë protestat nënkupton që një gjë e tillë është e mundur, që përpjekjet e tyre në të vërtetë të përmbysin zgjedhjet. Këta janë njerëz që shikojnë rrjetet e lajmeve me zjarr pro-Trump One America News (OAN) dhe Newsmax; shumë janë besimtarë në teorinë e konspiracionit QAnon se Trump po punon fshehurazi për të mposhtur një kabllo pedofilësh që drejtojnë Partinë Demokratike dhe botën.

Këta mbështetës të MAGA-s ekzistojnë në një lloj marrëdhënieje simbiotike me Trump dhe mediat e tij – zemra e lëvizjes që ne e quajmë Trumpizëm.

“Ne kemi parë OAN dhe Newsmax në thelb të rivendosin teoritë e pabaza të konspiracionit nga bota QAnon,” i tha Travis View, drejtuesi i një podcast kryesor në QAnon, për Farhad Manjoo të New York Times. Teori të tilla “futen në trurin e Trump, dhe pastaj ai i rivendos përsëri, dhe natyrisht sepse ai po rigranon teoritë e konspiracionit që dëgjoi në internet, të gjithë teoricienët e konspiracionit në internet besojnë se teoria e tyre e komplotit është e vlefshme, sepse Trump e përsëriti atë”.

Ky tubim, pra, ka kapërcyer prej kohësh origjinën e tij. Ajo është bërë një mjet për kultin e pastër të personalitetit, duke shprehur besimin se Donald Trump nuk mund të dështojë. Në një botëkuptim të tillë, arsyetohet çdo gjatësi që Trump bën për të kapur pushtetin, sepse Trump u thotë mbështetësve të tij se demokratët e kanë korruptuar sistemin aq shumë sa nuk mund t’i besohet asgjë dhe ata besojnë në atë që Trump u thotë.

Besnikëria e tillë e padiskutueshme, kur merret nga një njeri me instinkte autoritare të demonstrueshme, është toksike për demokracinë. Dhe të mërkurën, ne pamë se sa keq mund të përkeqësohej kjo, shkruan Vox, transmeton Gazeta Express.

Kuptimi i shkeljes së Kapitolit

Në një nga tubimet e mëparshme në dhjetor, katër njerëz u goditën me thikë jashtë një lokali të popullarizuar me Proud Boys – një grup militantësh pro-Trump që presidenti i tha në mënyrë specifike të “qëndronte mbrapa dhe të qëndronte pranë” gjatë debatit të parë presidencial.

Aktiviteti më karakteristik i Proud Boys është grindja në rrugë, veçanërisht me kundërvotuesit antifa. Për të ngjitur radhët në organizatë, një anëtari kërkohet të marrë të paktën një Iuftë fizike me kundërshtarët e saj ideologjikë.

Pothuajse nga fillimi, ngjarjet u shënuan nga dhu,na: Të martën në mbrëmje, demonstruesit pro-Trump u përfshinë në përplasje të dhu.nshme me policinë e DC. Të mërkurën, qindra protestues suImuan barrikadat e ndërtesës së Kapitolit dhe Iuftuan me policinë në një përpjekje për të depërtuar në zonë në masë. Anëtarët e Kongresit informuan publikun përmes Twitter se ishin nën rrethim dhe reporterët filluan të shpërndanin video të protestuesve.

Përsëri, një lloj dhu.ne ishte e parashikueshme para ngjarjes. Postimet në mediat sociale pro-Trump para tubimit ishin tronditëse: Një përdorues i Reddit u tha të tjerëve të “udhëtonin në pako dhe mos i lini të çar.matosin dikë pa grumbulluar trupa”.

Vetë Trump vështirë se e ka qetësuar situatën. Retorika e tij e nxehtë, veçanërisht në Twitter, mund të lexohet lehtësisht si një thirrje ar.mësh nga pjesëmarrësit në tubime:

Por askush nuk e parashikoi se sa keq do të ndodhnin gjërat gjatë ditës të mërkurën. Menjëherë pasi vetë presidenti foli në një tubim, duke kërkuar veprim, pjesëmarrësit e tij organizuan një suIm mbi legjislaturën e Amerikës – duke përçarë fjalë për fjalë procedurat e Kongresit që do të konfirmonin presidencën e Biden.

Kjo jep arsye për të menduar se lëvizja Trump nuk është thjesht anti-demokratike por gjithnjë e më e gatshme të përdorë forcë jashtëgjyqësore për të arritur qëllimet e saj politike autoritare.

Postime të ngjajshme
Lajme

Vetëvendosje tregon numrin e aplikimeve nga Diaspora

Lajme

Vrasja e 15 vjeçarit në Prizren, organizohen protesta

Lajme

Endrit Thaçi krenar me të atin: Burrështetas si ti shumë rrallë lindin

Lajme

AKR-ja ndryshon renditjen në listën e LDK-së