Sport

Gjilani përmirëson moshën mesatare: Mbeten më të vjetrit në Kosovë, por jo edhe në Ballkan

SC Gjilani ka arritur të bëjë diçka pozitive në këtë afat kalimtar.

“Skifterat” në përfundim të stinorit vjeshtor ishin jo vetëm skuadra me moshën më të vjetër në Superligën e Kosovës, por edhe në komplet gadishullin ballkanik, shkruan Gazeta Olle.

Tashmë pas disa transferimeve që kanë bërë dhe nënshkrimeve të kontratave profesionale me disa prej futbollistëve të grupmoshave U-19, të besuarit e Bylbyl Sokolit kanë arritur ta eleminojnë epitetin e skuadrës më në moshë të Ballkanit.

 

Nga 28,8 vjet sa ishte mosha e tyre mesatare më parë, tani është 27,5 vjet.

Tashmë katër skuadra të rajonit janë më të moshuara se sa Gjilani.

“Skifterat” tashmë kanë moshë mesatare më të re se këto klube: Apollon Smyrnis nga Greqia, Radnik Bijeljina nga Bosnia, Botev Vratsa dhe Ludogorets nga Bullgaria.

Gjilani e nis stinorin pranveror në duelin e Kupës së Kosovës kundër Istogut, me shpresën që përvoja e futbollistëve që kanë në organikë do t’i ndihmojë të arrijnë evropën

Postime të ngjajshme
Sport

Superliga Live: Prishtina – Llapi, Gjilani – Arbëria

Sport

Rezultatet e dy ndeshjeve të stinorit vjeshtor mes Prishtinës dhe Llapit

Sport

FC Prishtina – Llapi: Forma e skuadrave në pesë ndeshjet e fundit dhe përballjet direkte

Sport

Shtatë takime në Ligën e Parë: “Nxehtë” në Klinë, spikat derbi në Prizren