Lajme

Gjibraltari kundërshton kërkesën e SHBA për ndalimin e anijës

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Gjibraltari ka refuzuar një kërkesë të SHBA për të kapur një cistern iraniane e cila mbahej që nga korriku me dyshimin se transportonte naftë në Siri.

Gjibraltari tha se nuk mund të përputhej me kërkesën e Uashingtonit për lëshimin e një urdhri të ri ndalimi sepse sanksionet e SHBA-së kundër Iranit nuk zbatoheshin në BE.

Mirëpo tankeri do të largohet nga Gjibraltari më së vonë deri të Dielën, thotë i dërguari i Iranit në Mbretërinë e Bashkuar.

Anija me ekuipazhin e saj prej 29 – nga India, Rusia, Letonia dhe Filipinet – u kap me ndihmën e marinsave britanike në 4 korrik, pasi qeveria e Gjibraltarit – një territor britanik – sugjeroi se po shkonte për në Siri duke shkelur BE-në sanksioneve.

Kjo situatë krijojë krizë diplomatike midis Britanisë së Madhe dhe Iranit, i cili u përshkallëzua gjatë javës së fundit dhe Iranin e panë të kapte një cisternë nafte me flamur britanik dhe me pronësi Suedeze, Stena Impero.
Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar që do të bashkohet me një task forcë të udhëhequr nga SH.B.A. për të mbrojtur anijet tregtare që udhëtojnë nëpër rrugën kryesore të transportit në ngushticën e Hormuz.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së më pas paraqiti një kërkesë për ndalimin e anijes me arsyetimin se kishte lidhje me Korpusin Islamik të Gardës Revolucionare, të cilën e ka caktuar një grup terrorist.

Në anën tjeter, tensionet midis Iranit dhe Perëndimit gjurmojnë në ringjalljen e një krize tjetër – atë mbi programin bërthamor të Iranit.

Vitin e kaluar, Uashingtoni u tërhoq nga një marrëveshje e vitit 2015 për të kufizuar aktivitetet bërthamore të Iranit, nën dyshimin se Teherani ishte ende duke u përpjekur të zhvillonte armë bërthamore, diçka që Irani gjithmonë e ka mohuar. Që atëherë, tensionet SHBA-Iran janë rritur pasi Uashingtoni vendosi sanksionet e tij kundër vendit.

Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e tjera evropiane kanë thënë se ata mbeten të përkushtuar për marrëveshjen.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat