Lajme

Gjest heroik: Ushtari mitrovicas Lulzim Uka, shpëton nga mbytja një fëmijë në Liqenin Akumulues

Lulzim Uka, njeri shumë i njohur në qytetin e Mitrovicës si një bamirës dhe ushtarak i përgatitur, ka bërë një veprim bravoroz.

Rreshteri i FSK-së ka shpëtuar jetën e një fëmiju në Liqenin Akumulues, shkruan Jepi zë.

Vogëlushi që besohet të jetë nga komuniteti rom, ka rrezikuar shumë dhe mbytja ishte gati e sigurt.

Lulzim Uka si njeri profesionist që ka njohuri mjekësore, ka intervenuar duke nxjerr vogëlushin nga uji.

I njëjti pastaj e ka dërguar edhe tek personeli mjekësor, ku fëmija është trajtuar.

Ushtaraku e ka konfirmuar rastin për “Jepi zë”, duke treguar detaje.

“Sot gjate vrapimit te mengjesit tek Liqeni Artificial i Mitrovices rreth ores 0945 kam hasur ne nje femije ( RAE ) qe ishte duke u mbytur ne liqe. Une kerceva dhe e nxjerra nga liqeni i dhashe ndihmen e pare sipas procedurave e riktheva prape ne jete me parametra vital te qendrueshem, pastaj e njoftova policine dhe Emergjencen e qytetit te cilet erdhen dhe se bashku me ta e derguam ne Spitalin Rajonal te Mitrovices per trajtim te me tutjeshem. Pastaj me vone shkova ta vizitoj prape ku gjendja e tij ishte duke u permiresuar. Morra falenderime nga stafi mjekesor i SR te Mitrovices, Emergjenca e Qytetit, policia e Kosoves si dhe familjaret e femiut”, ka thënë Uka për “Jepi zë”.

Ushtaraku që shpëtoi jetën ishte duke vrapuar tek Liqeni Akumulues, për t’u përgatitur për t’i shërbyer vendit çdo ditë.

Postime të ngjajshme
LajmeShow Bizz

Morena Taraku mesazh publik Edi Ramës! Me fjalë të ashpëra zbulon diçka që nuk e kemi ditur

Lajme

“Për këtë punë mos na u dok ma këtu” – Çifti i moshuar që jetojnë të vetëm, tash e pesë ditë s’kanë rrymë

LajmeShow Bizz

Lola Haradinaj tregon se si hoqi dorë nga muzika dhe arsyeja ishte Dauti

Lajme

Italia me masa të reja anti-COVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet