Lajme

G7: janë mobilizuar 13,200 forca policore dhe forca ushtarake

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Për sigurinë e G7-s në Biariz (jugperëndim), që zhvillohet këtë fundjavë, janë mobilizuar 13,200 forca policore të mbështetura nga forcat ushtarake, njoftoi ministri i Punëve të Brendshme.

“Ne nuk tolerojmë asnjë veprim të tepruar. Nëse ndodh, ne do t’i përgjigjemi”, shtoi para medias, Christophe Castaner, ndërkohë që po shkonte në këtë qytet bregdetar ku do të mbahet samiti nga 24 deri më 26 gusht.

“G7-a -theksoi ministri- është objekt potencial i tre kërcënimeve madhore, duke filluar nga ajo e individëve të dhunshëm të cilët nuk i përziej me manifestuesit paqësorë”.

Ai përmendi gjithashtu kërcënimin terrorist për të cilin një samit ndërkombëtar përbën një shënjestër, ndonëse ai pranoi se për momentin nuk ka asnjë alarm të kësaj natyre.

Në fund ai foli edhe për kërcënimin kibernetik, duke aluduar për sulme të mundshme nëpërmjet internetit./indeksonline/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat