Lajme

Fotografi të papublikuara të kongresistëve amerikanë të shtrirë në tokë brenda Capitol Hill

Të mërkurën, ndërsa Kongresi u takua për të vërtetuar fitoren në Kolegj Zgjedhor të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, mijëra mbështetës të Presidentit Trump u mblodhën para Shtëpisë së Bardhë për të bërë thirrje për përmbysjen e rezultateve të zgjedhjeve 2020.

Folësit, duke përfshirë vetë presidentin dhe djemtë e tij, i bënë thirrje Kongresit dhe ZëvendësPresidentit Mike Pence të “ndalojë vjedhjen” – certifikimin e zgjedhjeve të Kolegjit Zgjedhor dhe fitoren e Biden.

Mediumi amerikan ‘Politico’ ka publikuar pamje të kongresistëve brenda ambienteve të Capitol Hill, të shtrirë përtokë dhe me maskta të gazit në fytyrë teksa fshiheshin nga protestuesit e dhunshëm, përcjell Express.

Pothuajse nga fillimi, ngjarjet u shënuan nga dhuna: Të martën në mbrëmje, demonstruesit pro-Trump u përfshinë në përplasje të dhunshme me policinë e DC. Të mërkurën, qindra protestues sulmuan barrikadat e ndërtesës së Kapitolit dhe luftuan me policinë në një përpjekje për të depërtuar në zonë në masë. Anëtarët e Kongresit informuan publikun përmes Twitter se ishin nën rrethim dhe reporterët filluan të shpërndanin video të protestuesve.

Përsëri, një lloj dhune ishte e parashikueshme para ngjarjes. Postimet në mediat sociale pro-Trump para tubimit ishin tronditëse: Një përdorues i Reddit u tha të tjerëve të “udhëtonin në pako dhe mos i lini të çarmatosin dikë pa grumbulluar trupa”.

Vetë Trump vështirë se e ka qetësuar situatën. Retorika e tij e nxehtë, veçanërisht në Twitter, mund të lexohet lehtësisht si një thirrje armësh nga pjesëmarrësit në tubime:

Por askush nuk e parashikoi se sa keq do të ndodhnin gjërat gjatë ditës të mërkurën. Menjëherë pasi vetë presidenti foli në një tubim, duke kërkuar veprim, pjesëmarrësit e tij organizuan një sulm mbi legjislaturën e Amerikës – duke përçarë fjalë për fjalë procedurat e Kongresit që do të konfirmonin presidencën e Biden.

Kjo jep arsye për të menduar se lëvizja Trump nuk është thjesht anti-demokratike por gjithnjë e më e gatshme të përdorë forcë jashtëgjyqësore për të arritur qëllimet e saj politike autoritare.

 

Postime të ngjajshme
Lajme

Tri ngjarje të rënda që tronditën Kosovën brenda pak javësh

Lajme

Hoti e jep lajmin, ja kur do të nis vaksinimi në Kosovë dhe kush do e merr i pari

EkonomiLajme

Thesari: Pagesat e komunës së Prishtinës për të prekurit e pandemisë do të kryhen për 48 orë

LajmeShow Bizz

Avokatja shqiptare mahnit me linjat e saj trupore