Sport

FIFA i kthen përgjigje FFK-së, e njofton se klubet serbe mund të luajnë në veri të Kosovës (FOTO)

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Muajin e kaluar, Federata e Futbollit të Kosovës i ka shkruar letër zyrtare FIFA-së dhe UEFA-së për të parandaluar zhvillimin e ndeshjeve të ekipeve serbe në territorin e Kosovës.

Disa ditë më vonë, zëvendëssekretari gjeneral i FIFA-së, Matthias Grafstrem, i ka kthyer përgjigje negative presidentit Agim Ademi.

Sipas asaj që shkruhet në letrën zyrtare, klubet serbe kanë të drejtë të luajnë në veri të Kosovës, shkruan Indeksonline.

“Sipas paragrafit 107 të statutit të FIFA-së, fakti që disa klube në veri të Kosovës aktualisht luajnë nën kujdesin e Federatës Serbe të Futbollit, nuk e dëmton autoritetin e përgjithshëm organizativ të FFK-së në territorin e saj.Ne inkurajojmë Federatën e Futbollit të Kosovës që të tërheq kërkesën e parashtruar pranë institucioneve të sigurisë, në mënyrë që ndeshja Trepça – Crvena Zvezda të zhvillohet në Zveçan” shkruhet në letrën e FIFA-së.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Sport

I mbajtur një vit në burgun serb pasi e ngatërruan me dikë tjetër, Petrit Dula pas lirimit rrëfen për periudhën e vështirë që kaloi

Sport

Gjilani kalon në epërsi ndaj Llapit

Sport

Shënon Llapi, e ngushton rezultatin

Sport

Duka më i votuari në UEFA, rizgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv