Lajme

Festë pa bomba: Irakianët e rinj kënaqen në Summer Festival

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

BAGHDAD: Qindra adoleshentë irakienë u kapën përgjatë madhështisë në teknikat e rrahjeve që pomponin nëpër një sallë vallëzimi të improvizuar të Premtën në mbrëmje, një skenë që kryeqyteti i tyre nuk e kishte parë në dekada.

Dritat neon të dritës së kuqe, të verdhë dhe të bardhë ndihmuan në shndërrimin e fushës së basketbollit në Stadiumin Popullor në Bagdad qendror në një klub për “Festivalin e Verës”, festa e parë e këtij lloji në qytet.

Festa nisi në mesditë me një shfaqje të veturave: makina klasike, me katër rrota të mbushura me supë dhe motoçikleta me pronarë krenarë që rivarrojnë motorët e tyre.

Youths dance during an electronic dance music event, during the annual Baghdad Summer Festival at the People’s Hall in the Iraqi capital on August 16, 2019. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)

Ndërsa DJ zuri skenën, djem dhe vajza ashtu u lëkundën dhe kënduan në meloditë perëndimore, të alternuara me hite të njohura në Irak.

Megjithëse kishte vetëm disa gra të reja në mesin e 1000 ose më shumë zbuluesve, prania e tyre ishte e dukshme në një vend ku hapësirat publike mbeten konservatore.

“Dëgjoj shumë njerëz që thonë se ne jemi të ndikuar nga Perëndimi. Fine, nuk ka asnjë ndryshim për mua – gjëja e rëndësishme është që nuk kam pse ta dëgjoj më këtë sekret në shtëpi, “tha ajo, duke e hedhur grushtin në ajër.

Vetëm disa vjet më parë, tingulli i zjarrit në staccato ose jehona e bombave me makinë ishte më e zakonshme në Bagdad sesa bas i bezdisshëm i muzikës elektronike.

Youths attend an electronic dance music event, during the annual Baghdad Summer Festival at the People’s Hall in the Iraqi capital on August 16, 2019. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)

Iraku është goditur nga gati katër dekada të konfliktit, nga një luftë shkatërruese me Iranin në vitet 1980 deri në pushtimin e udhëhequr nga SHBA që përmbysi Saddam Hussein në 2003.

Pasoi lufta sektare, pastaj sulmi i grupit të Shtetit Islamik në vitin 2014, u mund vetëm në territor në fund të vitit 2017.

Festivali i së Premtes ishte treguesi i fundit që Iraku po hyn në një fazë të stabilitetit relativ, me mure shpërthimi dhe pikat e kontrollit që bien nëpër kryeqytet.

Restorantet janë përsëri në ankth me familjet dhe kafenetë plot me të rinj që shikojnë bandat e mbulesës natën, diçka që jo shumë kohë më parë u konsiderua tepër e rrezikshme për shkak të rrezikut të vetëvrasësve.AFP/nst.com/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat