Sport

Ferguson flet më në fund për rikthimin e Ronaldos te Manchester United

Sir Alex Ferguson ka përshëndetur kthimin ‘fantastik’ të Cristiano Ronaldos në Manchester United.

Sir Alex Ferguson ishte në Old Trafford për të parë Cristiano Ronaldon të shënonte dy herë kundër Newcastle në kthimin e tij në Manchester United.

Skocezi ka vlerësuar ndikimin e menjëhershëm të Cristiano Ronaldos në kthimin e tij në Manchester United.

Menaxheri legjendar ishte në tribunat në Old Trafford ndërsa Ronaldo shënoi një dopietë kundër Newcastle në debutimin e tij të dytë për klubin.

Portugezi e ndoqi atë me golat kundër Young Boys dhe West Ham dhe Ferguson, i cili nënshkroi me Ronaldon kur ishte 18 vjeç nga Sporting Lisbon në 2003, është i kënaqur ta shohë atë përsëri në klub.

“Eshtë fantastike,” tha Ferguson për ‘UTD Podcast’. “E keni parë atë të shtunë se ishte sikur Cezari të hynte në Romë pas fitores.” Unë erdha, pashë, fitova”. Ishte fantastike.

“Dua të them, për këdo që është tifoz i United, ne mund të kishim një milion njerëz atje, pa dyshim, pasi kishte aq shumë jashtë, qindra jashtë. Kur ai ishte këtu si fëmijë, procesi i tij mësimor ishte shumë, shumë i shpejtë.

“Shumë njerëz thanë se ai ishte një njeri i rëndomtë dhe kishte një magji të vogël për këtë, por, pas kësaj, ai po sulmonte mbrojtësit dhe gjithçka që i nevojitej ishte një shtytje përpara. Ai do të sulmonte me shpejtësi të pabesueshme. Unë mendoj se njohuritë e tij të lojës rriteshin në vazhdimësi – mendoj se ai ka lindur me dëshirë. Ai sakrifikoi veten për të qenë më i miri.”

Ferguson tha se ëndrra e Ronaldos për të luajtur për Real Madrid do të thoshte se ai nuk i qëndronte në rrugën e tij kur gjigantët spanjollë i telefonuan në 2009.

“Unë nuk isha kundër kësaj, gjashtë vjet ishin të mrekullueshme për një djalë nga Madeira”, tha ai.

“Unë mendoj se ne bëmë mirë në atë mënyrë dhe kjo më dha një shans për të marrë një zëvendësues. Ne morëm Antonio Valencia dhe ai ishte fantastik kështu që ne ishim shumë me fat në atë mënyrë.

“E dija [sa i mirë do të bëhej]. Absolutisht. E dija këtë. Kur ai arriti në atë lloj platforme në Real Madrid. Për të qenë të drejtë me Realin, ata janë një klub që ka prodhuar lojtarë të klasit botëror për vite dhe vite dhe fitoi kupën evropiane kaq shumë herë, 13 apo diçka tjetër. Ju duhet t’u jepni atyre merita – është një platformë ku çdo lojtar i madh do të donte të shkonte”, përfundoi legjenda e ‘djajve’.

Postime të ngjajshme
Sport

Obërtinca jep dorëheqje, Fushë Kosova emëron trajnerin e ri

Sport

Nga Muriqi, Rrahmani, Hysaj dhe Gjimshiti, zbulohen pagat e futbollistëve shqiptarë në Serie A

Sport

Ndeshje tejet interesante zhvillohen në xhiron e 10-të të Ligës së Parë, këto janë delegimet e plota të gjyqtarëve

Sport

Delegohen gjyqtarët për xhiron e 11-të në Superligën e Kosovës