Lajme

Dyshime në administratën Trump, mendohet se Irani i ka shmangur qëllimisht zonat me amerikanët

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Ekziston një besim në rritje në mesin e disa zyrtarëve të administratës së Trump se raketat e Iranit u shmangën me dashje.

Këta zyrtarë treguan idenë se Irani mund t’i drejtonte raketat e tyre për të goditur zonat që janë të populluara nga amerikanët – por ata nuk e bënë.

Ata sugjeruan që Irani mund të ketë zgjedhur të dërgojë një mesazh sesa të ndërmarrë një veprim të konsiderueshëm.

Raketat gjithashtu goditën pranë konsullatës amerikane në Erbil, por jo vetë konsullatën, megjithëse edhe mund të kishte ndodhur ashtu. Zyrtarët kanë thënë se nuk ka pasur viktima të SHBA si rezultat i sulmeve.

Pentagoni po vlerëson nëse ky ishte kufiri i përgjigjes së Iranit dhe i kalibruar për të siguruar që nuk do të shkaktonte dëme të konsiderueshme, sipas një burimi me njohuri. Ekzistojnë gjithashtu pyetje në lidhje me aftësitë e synimeve të Iranit, të cilat mund të kenë ndikuar në zonat që u goditën.

“Ne mund ta kishim bërë dhe nuk e bëmë atë”, është mesazhi që iranianët u duk se po dërgonin, tha një zyrtar i Departamentit të Shtetit.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat