Lajme

Drejtimi i Shkodrës me nënkryetar/ PD proteston të hënën

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Dorëheqja e Valdrin Pjetrit nga posti i kryetarit të bashkisë së Shkodrës, ka krijuar një situatë të vështirë politike në këtë qytet.

Prefekti Çesk Millja ka njoftuar se ditën e hënë në ambientet e universitetit “Luigj Gurakuqi” do të zhvillohet mbledhja për konstituimin e këshillit bashkiak të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Pas betimit, keshilltarët do të votojnë për të zgjedhur nënkryetarin aktual, që do të drejtojë bashkinë e Shkodrës, derisa të zhvillohen zgjedhjet e reja për pasardhësin e Voltana Ademit. Por çfarë mendojnë qytetarët shkodranë për këtë situatë të krijuar?

Eksperti i Qeverisjes Vendore, Fatlum Nurja, thotë se në këto kushte, ligji parashikon qartë që këshilltarët e rinj do të votojnë për të zgjedhur një nga nënkryetarët aktualë të bashkisë. Pra, Shkodra do të drejtohet nga një prej të besuarve të Voltana Ademit deri në momentin që të bëhen zgjedhjet e reja.

Ndërkohë ditën e hënë, përpara rektoratit te universitetit “Luigj Gurakuqi” ku do të zhvillohet mbledhja për konstituimin e këshillit të ri, Partia Demokratike e Shkodrës, ka paralajmëruar një protestë , sipas tyre, për të mos lejuar kapjen e qytetit nga banda dhe krimi./transmeton Top Channel/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat