Lajme

Dorëheqja me kosto të lartë e Haradinajt – sa do t’i kushtoj Kosovës mbajtja e zgjedhjeve?

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Ende nuk dihet se kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, mirëpo këto zgjedhje pritet t’i kushtojnë mjaft shumë buxhetit të Kosovës.

Buxheti i Kosovës për këtë vit ishte 2.3 miliardë euro mirëpo, i njëjti pritet të varfërohet edhe më shumë me mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, kjo pasi që Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit muajin e kaluar.

Edhe pse ende nuk dihet kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, pasi që seanca për shpërbërjen e Kuvendit do të mbahet më 22 gusht, të gjitha partitë politike kanë kërkuar që ato të mbahen sa më parë.

Ministri në detyrë i Financave, Bedri Hamza, ka thënë për lajmi.net, se ende nuk dihet se sa do të jetë buxheti i këtyre zgjedhjeve, por ai ka theksuar se në momentin e krijimit të kushteve për shpalljen e zgjedhjeve dhe kërkesën nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), për buxhetin, kjo ministri do të transferojë mjetet e kërkuara.

“Se sa buxhet duhet për zgjedhje ne ende nuk kemi marrë kërkesë prej KQZ-së, ende nuk janë shpallur zgjedhjet. Ne së pari presim që të krijohen kushtet legale për me u shpallë zgjedhjet dhe mas krijimit të shpalljes së kushteve legale për shpalljen e zgjedhjeve, KQZ-ja duhet me u drejtu një kërkesë të specifikuar dhe të arsyetuar se sa i nevojiten. Pastaj mbi bazën e kësaj kërkese ne si Ministri e Financave brenda infrastrukturës ligjore e bëjmë transferin e mjeteve kur krijohen kushtet legale”, deklaroi Hamza për lajmi.net.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat