EURO 2020

Donnarumma tregon se si arriti ta priste penalltinë e Moratas

Gianluigi Donnarumma nuk mund të përshkruaj ndjenjat e tij pasi priti penalltinë e Alvaro Moratas dhe ia kushtoi fitoren e Azzurrëve e Leonardo Spinazzolas.

Portieri nuk mundi të përmbajë lotët pasi italianët rezervuan një vend në finalen e Euro 2020, duke mposhtur Spanjën në penallti.

“Kishte gjithçka në atë moment, nuk ishte e lehtë, por me forcën e këtij grupi, ne arritëm atje”, i tha Donnarumma Sky Sport Italia.

Është e pamundur të përshkruaj atë që po ndiej, unë dua ta shijoj këtë fitore shokët e mi të skuadrës dhe ne ia kushtojmë fitoren Spinazzolas, ai na kishte dërguar një video para ndeshjes”.

Por, si i kishte studiuar penalltitë e Spanjës?

“Ne shikojmë gjithçka me trajnerët e portierëve, dhe pastaj ka edhe një farë instinkti, unë pashë gjithçka gjatë lojës dhe momentit para penalltisë. Sirigu më foli para gjuajtjes së penalltive, por nuk mund të them atë që më tha, ai është një djalë i mirë dhe një person i shkëlqyeshëm”.

“Është e papërshkrueshme. Isha i relaksuar, sepse e dija që mund ta ndihmoja skuadrën”, shtoi ai në një intervistë tjetër për RAI Sport.

“Skuadra ishte fantastike, i falënderoj të gjithë, njerëzit në tribuna, ne dhamë gjithçka dhe tani na duhet një hap i fundit për ta realizuar ëndrrën tonë”.

“Spanja është shumë e fortë, por kjo Itali ka një zemër të madhe, ne kurrë nuk heqim dorë dhe e pamë atë, sepse vuajtëm deri në fund dhe e rrëmbyem fitoren, por Spanja meriton shumë merita që na shkaktoi kaq shumë probleme”.

Të dielën, Italia do të përballet me Anglinë ose Danimarkën në finalen e Euro 2020.

“Unë jam besëtytni, nuk do të flas për finalen, ne mund të fillojmë të flasim nesër. Sonte festojmë”, e ka mbyllur Donnarumma intervistën e tij.

Postime të ngjajshme
EURO 2020

Pesë lojtarë që vlera e tyre u rrit dukshëm pas paraqitjeve fantastike në Euro 2020

EURO 2020

Pritja e tij e stolisi Italinë me trofeun e “Euro2020”, Donnarumma tregon pse nuk festoi pritjen e penalltisë

EURO 2020

Jorginho tregon përse zgjodhi Italinë para Brazilit

EURO 2020

Skuadrat dhe lojtarët me statistikat më të mira në Euro 2020