Lajme

Do të ndodhë më 29 dhjetor, pse duhet ta shikoni të gjithë magjinë që realizon ëndrrat

Nuk mjafton që është muaji i mezipritur, i cili na kujton se kjo është periudha më e bukur e vitit.

Dhjetori na ka sjellë edhe disa ngjarje qiellore epike – më e rëndësishmja nga të cilat mrekullia kozmike e njohur si Ylli i Krishtlindjes.

Ngjarja që ndodh një herë në 800 vjet, krijoi një magji qiellore disa ditë më parë. Sistemi diellor na prezantoi me mrekullinë kozmike të Krishtlindjeve, e cila nuk ishte parë prej 8 shekujsh.

Më 21 dhjetor (solstici i dhjetorit), Jupiteri dhe Saturni u rreshtuan në qiell aq afër, saqë të gjithëve na u duk se u përplasën. Ylli që krijuan (pika e fortë e rrezatimit) quhet “Ylli i Betlehemit “ose” Ylli i Krishtlindjeve”.

Por ka akoma edhe një fuqi tjetër të mbinatyrshme para se t’i jepni lamtumirën vitit 2020. Hëna e plotë e dhjetorit po rritet dhe në mbrëmjen e së martës, 29 dhjetor, do të jetë mjaft e veçantë. Jo vetëm që është hëna e plotë e vitit, por është e njohur edhe për trajektoren e saj të lartë nëpër qiell, që do të thotë se do të ulet mbi horizont më shumë se çdo hënë tjetër e plotë.

Ndërsa hëna do të arrijë pikun e ndriçimit në 22:30, të martën, duhet të filloni ta shihni pak para perëndimit të diellit.

Sipas “The Old Farmer’s Almanac”, kjo është një kohë magjike, e cila nuk duhet humbur, sepse secili prej nesh duhet ta shikojë këtë fenomen të rrallë të Hënës, për t’i bërë asaj lutjet e dëshirave.

Ndodh më 29 dhjetor dhe qëndroni gati për ta admiruar hënën e plotë të vitit. Ajo plotëson ëndrrat.

Postime të ngjajshme
LajmeShow Bizz

Adriana Matoshi nuk beson ende që është kyqur në politik

Lajme

Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Lajme

Kështu do të votojnë personat me COVID-19 në zgjedhjet e 14 shkurtit

Lajme

Kështu bëheshin dasmat në Prishtinë gjatë vitit 1996