Lajme

Dialogu Kosovë/Serbi, pohimet e përfaqësuesve të partive politike

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Tema e dialogut është konsideruar si shumë e rëndësishme për përfaqësuesit e partive politike në vend. Abdullah Hoti ka thënë se qeveria e fundit ka bërë gabime, andaj Kosovës i duhet një qeveri stabile dhe jo të përsëriten gabimet. Derisa Haradinaj ka thënë se dialogun duhet ta udhëheqin ata që kanë qëndrueshmëri për mbrojtjen e interesave, duke aluduar në partinë e vet. Ndërsa Rexhep Selimi beson në një shumicë të konsoliduar dhe se një qeveri teknike nuk mund të bëjë diçka të tillë.

Ata thonë se për përmbylljen e këtij procesi duhet të krijohet një qeveri stabile dhe e gjerë.

Por, ka edhe të tillë që thonë se asnjë forcë politike vendore nuk mund ta përmbyll procesin e dialogut, pasi këtë mund ta bëjë vetëm Uashingtoni dhe Brukseli.

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli ka thënë se Kosovës i duhet një qeveri e cila nuk i frikësohet ballafaqimit me Serbinë. “Kosova e UÇK-së është e çlirimtarëve e popullit të Kosovës, duhet të ballafaqohemi jo me ik prej tyre. Këta që kalkulojnë sot nuk munden”, ka deklaruar Veseli për rtv 21.

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se është e nevojshme që vendi të ketë një qeveri stabile dhe jo të përsëriten gabimet që kanë ndodhur gjatë këtyre dy viteve.

Ndërsa, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj deklaroi se dialogun duhet ta udhëheqin ata që kanë qëndrueshmëri për mbrojtjen e interesave të vendit dhe të cilët të gatshëm me pranu sakrifica.

Sipas deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimit, për vendimet e mëdha duhet një shumicë e konsoliduar. Ai shtoi se një qeverisje teknike nuk mund ta bëj një gjë të tillë.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat