Lajme

Deklarata “habitëse” e dëshmitarit të masakrës së Krushës, çdo natë komunikoj me të vdekurit, pi duhan me ta

Milaim Bellanica, dëshmitar në krimet e ndodhura në Krushën e Madhe, ka pohuar se “pi duhan me të vdekurit”, duke iu referuar masakrës në fshatin e Rahovecit.Bellanica ka rrëfyer për ‘Frontal ’se po komunikon me të vdekurit, duke treguar përvojën e tij me një person që ia kishte marrë një të vdekuri duhanin.“Çdo ditë më thonë si po shkel mbi gjakun tonë. Flas me ata, komunikoj me të vdekurit. Edhe pij duhan. I kam marrë duhanin, i kam thënë si nuk qohesh me pi duhan, ja kam marrë duhanin. Çdo ditë më thonë a të kujtohet kur ma more duhanin?”, deklaroi ai për emisionin në T7.

Tutje, ai ka deklaruar edhe se nëna e tij e ka zënë duke folur me personat që nuk janë më.
“E shoh trupin e tijna, vjen trupi e shoh, flas me ta. Dy herë nana me ka nxa tu folë me të vdekurit. Gjithkujt i duket absurde, por mua më ndodhin”, shtoi ai.Milaim Bellanica është dëshmitari i masakrës së Krushës së Madhe i cili xhiroi ekzekutime, fjalime të ndryshme të serbëve në Krushë të Madhe.

Pamjet e tij më pas u publikuan nga BBC, të cilat u bënë mollë sherri mes tij dhe kryetarit të PDK’së në Shqipëri, Lulzim Bashës. Bellanica po e akuzon Bashën për vjedhje të videos me kohëgjatësi, siç po deklaron ai, 45 minuta, ku vetëm dy minuta, çdoherë sipas tij, janë transmetuar nga BBC’ja.Rrëfimin e plotë ndiqeni KËTU.

Postime të ngjajshme
Lajme

Ky veprim i nxënësve ulqinakë po çmend malazezēt

Lajme

Plaku’ 20-vjeçar i Llapit kritikon të rinjtë: Po e shesin votën për 20 euro, pleqtë e votojnë gjithmonë një parti të njëjtë

Lajme

Pas vdekjes së Valentina Ibrahimit, familjarët i kthejnë paratë e mbledhura për të

Lajme

Bekin Jashari befason me reagimin e tij pas kritikave të shumta për shtatoren e Adem Jasharit në Prizren