Auto/Tech

DeepFake mund të krijojë fytyrën me anë të dëgjimit të zërit

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

DeepFake është një sistem i njohjes së fytyrës i krijuar nga një grup i hulumtuesve në Facebook. Ajo identifikon fytyrat njerëzore në imazhe digjitale. Ajo ka lë rrjetë neurale prej nëntë shtresave me më shumë se 120 milionë lidhje, të organizuara si një rrjet siamez, dhe është trajnuar në mbi 4 milionë imazhe të ngarkuara nga përdoruesit e Facebook.

Ekipi i hulumtuesve të Facebook ka cekur se motoda DeepFake mbërrin një saktësi prej 97.35%, në krahasim me sistemin e gjeneratës së re të FBI’së. Një nga krijuesit e souftuerit, Yaniv Taigman, erdhi në Facebook pas blerjes së aplikacionit të tij Face.com nga kompania gjigande.

Teknikat e DeepFake mund të sintetizojnë imazhet njerëzore duke përdorur intelegjencën artificiale. Kjo ka bërë që përdoruesit e mediave sociale të mbesin të habitur. Por gjithashtu ka hapur shumë pyetje për mënyrën se si ky lloj i teknologjisë mund të përdoret.

Vetëm duke dëgjuar zërin, fytyra e një personi mund të sintetizphet dhe do i përngjajë personit tjetër. Kjo ka bërë që mundësia për tu përdorur ky aplikacion për lajme të rreme të jetë e madhe.

Shikoni videon në vijim ku tregon se si një aktor sintetizon fytyrën e Tom Cruise vetëm duke i përshtatur zërin. /Gazeta Express/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Auto/Tech

Të gjitha modalet që do të prezantohen në shkurt nga Volkswagen

Auto/Tech

U hoq nga qarkullimi në Gjermani, por në Kosovë kjo BMW po shitet me çmim marramendës

Auto/Tech

Sony lanson logon zyrtare të PlayStation 5

Auto/Tech

Apple planifikon iPhone me një dizajn krejtësisht të ri