Sport

De Bruyne tregon arsyet e largimit nga Chelsea dhe raportin me Mourinhon

Kevin De Bruyne ka këmbëngulur se ai nuk e ‘urren’ Jose Mourinhon pavarësisht periudhës së tij zhgënjyese në Chelsea.

Superylli i Manchester City luajti nën menaxherin portugez gjatë sezonit 2013-14, por bëri vetëm tre paraqitje në Premier Ligë.

De Bruyne u largua nga Chelsea në janar 2014 për 18 milionë funte për t’u bashkuar me VfL Wolfsburg, megjithëse ai ka pranuar se kishte një destinacion tjetër në mendje.

Siç citohet nga ‘Het Nieuwsblad’, De Bruyne tha: “Ata [Chelsea] me të vërtetë donin të më mbanin dhe të më jepnin një shans, por unë në fakt doja të shkoja në Dortmund.

“Kam pasur një ndjenjë të mirë për këtë – dhe vendos gjithmonë duke u ndjerë. Kam luajtur pak te Chelsea, por larg Swindon në kupë, ishte vërtet dramatike.

“Nuk kisha luajtur për një muaj dhe më pas duhet të luani kundër një klubi të tillë në Ligën 2. Pas kësaj, mbaroi.’

Ndeshja kundër Swindon në të cilën i referohet De Bruyne ishte një ndeshje e Carabao Cup në shtator 2013.

Ishte një lojë ku De Bruyne nuk arriti të impresiononte Mourinhon dhe rrallëherë kishte një shans më pas për të treguar se çfarë mund të bënte.

Duke diskutuar lidhjen e tij me Mourinhon, lojtari shtoi: “Unë kurrë nuk shkova te Jose Mourinho. u stërvita shumë; Unë tregova mjaftueshëm. Por është një mit futbolli që nëse stërvitesh mirë, ke shanse.

‘Kjo nuk është e vërtetë. E lashë pak të varur sepse nuk shihja më mundësi të luaja, por më pas mësova të sillem ndryshe ndonjëherë.

‘Dhe se mund të dilni nga një situatë e tillë. Por unë nuk e pashë atë atëherë. Unë thjesht doja të largohesha. Dhe nuk e urrej as Mourinhon, nuk jam fëmijë i vogël. Thjesht nuk funksionoi atëherë.’

Pavarësisht se nuk u transferua në Dortmund, De Bruyne bëri përshtypje te Wolfsburg duke i ndihmuar ata të përfundonin në vendin e dytë në Bundesligë.

Ai u kthye në Angli me Manchester City në vitin 2016 dhe ka vazhduar të bëhet një nga mesfushorët më të mirë në botë.

Related posts
Sport

Këto janë skuadrat e kualifikuara në raundin eliminues në Ligën e Kampionëve

Sport

Barcelona nuk ia del në “Allianz Arena”, mposhtet nga Barcelona

Sport

Futbollisti i Dritës pritet të operohet, luajti 60 minuta me dorë të thyer ndaj Prishtinës

Sport

Barcelona pëson edhe golin e tretë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *