Lajme

Daçiç: SHBA ka ndryshuar qasjen për zgjidhjen e çështjes së Kosovës

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Në një prononcim për media Ministri i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë: Takimi i Presidentit serb Aleksandar Vuçiç me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo demonstron se Washingtoni ka ndryshuar qasjen e saj për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe se SHBA po përpiqet për një zgjidhje kompromisi që do të merrte parasysh edhe interesat e Serbisë, raporton BlicMedia

“Askush nuk duhet të mendojë se SH.B.A. ka ndryshuar qëndrimin e saj për pavarësinë e Kosovës”, i tha ai Tanjug të Mërkurën, por vuri në dukje se këshilltari amerikan i sigurisë kombëtare John Bolton, sekretari i shtetit Pompeo, nënkryetari Michael Pence dhe vetë presidenti Donald Trump “besojnë se negociatat e mëtejshme janë të nevojshme dhe ai kompromis duhet të kërkohet “.

Duke komentuar takimin e së martës në Vucic-Pompeo dhe mesazhet që kanë ardhur nga Nju Jorku, Daçiç tha se Washingtoni përfaqësonte “qëndrimin tonë se çështja e Kosovës nuk është zgjidhur”.

“Kjo është një gjë kryesore dhe një ndryshim i madh në krahasim me pretendimet që vinin nga ish administrata amerikane,” tha ai./blicmedia.net/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat