Lajme

Çitaku kritikon Kurtin

Tërheqja e Qeverisë së Kosovës nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit të financuar nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit e Qeverisë së SHBA’së (MCC) është kritikuar nga nënkryetarja e PDK’së, Vlora Çitaku. Ajo ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, përveç tjerash edhe për diskursin e përdorur nga kryeministri Albin Kurti lidhur me këtë çështje.

“Nuk do të doja asnjëherë që qeveria e Republikës së Kosovës dhe Uashingtoni zyrtar të kenë raporte të ftohta’, tha Çitaku.

“Unë do të doja që kryeministri i Kosovës në vend se të polemizojë publikisht me SHBA’të, unë do të doja që kryeministri të kërkonte nga SHBA’të drejtpërdrejt një dialog, të kërkojë emërimin e një të dërguari të posaçëm për këtë proces, të mbështes politikat strategjike amerikane”, theksoi ajo në emisionin DPT te Fidani.

“Mua më ka ardhur keq kur kam dëgjuar jo vetëm për vendimin për gazpërçuesin por edhe për diskursin që është përdorur rreth këtij projekti. Nuk reduktohen projektet strategjike të atij niveli në fjali si ‘gypa’. Këto janë projekte shumë më të mëdha, shumë të rëndësishme dhe unë kisha pas dëshirë që qeveria e Kosovës të jetë më pozitive, më e hapur dhe të bashkëpunojë më ngushtë me Uashingtonin zyrtar”, shtoi ajo.

Related posts
Lajme

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka komentuar deklaratën ironizuese të Shpend Ahmetit, në lidhje me borën

Lajme

Përparim Rama ia ofron Arben Vitisë postin e Drejtorit të Shëndetësisë

Lajme

Kjo është bomba 907 kg që u gjet sonte në Merdare

Lajme

Grushte, shqelma e kapje për flokë: Bëhen “llom” mes vete dy femra në Fushë Kosovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *