Sport

Ceferin për katër klubet: Të zgjedhin mes Ligës së Kampionëve dhe Superligës Evropiane

Krijimi i Superligës Evropiane është tema më e debatuar pëtr momentin në botën e futbollit.

Projekti i kompeticionit të ri është drejt dështimit, teksa tetë prej 12 klubeve themeluese janë tërhequr pas kërcënimeve të UEFA-s dhe FIFA-s. Të palëkundur janë Real Madrid, Barcelona dhe Juventusi.

 

Tërheqje përfundimtare nuk ka bërë as Milani, që është pro Super League, por kërkon të shihet edhe njëherë projekti, që duhet të ketë dakordësi totale.

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin ka sulmuar këta katër klube në prononcimin e dhënë për Associated Press.

“Është e qartë që katër klubet duhet të vendosin nëse janë pjesë e Super League apo Champions League. Nëse duan të jenë pjesë e turneut të parë, atëherë ata nuk mund të luajnë në Champions League“, theksoi slloveni, kreu i futbollit evropian prej shtatorit të vitit 2016.

Postime të ngjajshme
Sport

Prishtina e quan ndeshjen ndaj Gjilanit më të rëndësishmen në tetë vitet e fundit

Sport

A do të kthehet Ronaldo në Sporting? Flet Jorge Mendes

Sport

Lista e 10 sportistëve më të paguar sipas Forbes

Sport

Drita apo Ballkani, cili do të jetë klubi i tretë që do të dal në Evropë?