Sport

Caktohen stadiumet se ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kampionëve për katër vitet e ardhshme

Stambolli rifiton të drejtën për të organizuar finalen e Ligës së Kampionëve që e humbi për edicionin e kaluar për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s në mbledhjen e kësaj të premteje vendosi që në kryeqytetin e Turqisë të zhvillohet finalja e vitit 2023, ndërsa Mynihut i shtyhet organizimi i finales në vitin 2025.

“Pas zhvendosjes së finales së Ligës së Kampionëve 2021 nga Stambolli në Porto, u vendos finalja e edicionit 2023 të luhet në “Stadiumin Olimpik Ataturk”, në Stamboll”.

“Inaugurimi i sezonit të klubeve evropiane, i cili përfshin shortet në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, Ligës së Evropës dhe Ligës së Konferencave, do të bëhet në Stamboll në fund të gushtit për sezonet 2021/22 dhe 2022/23. Si pasojë, finalja e Ligës së Kampionëve, në Mynih, do të luhet në qytetin gjerman në vitin 2025. Wembley do të ruajë të drejtën për të pritur finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2024″, shkruhet në vendimin e UEFA-s.

Finalet e tri kompeticioneve të tjera janë caktuar në dy qytete që nuk ishin në gjendje të prisnin Kampionatin Evropian 2020 për shkak të COVID.

Dublini do të presë finalen e Ligës së Evropës në vitin 2024, ndërsa Bilbao do të organizojë finalen e Ligës së Kampionëve të femrave në vitin 2024 dhe atë të Ligës së Evropës në vitin 2025.

Postime të ngjajshme
Sport

Ardian Nuhiu se harron ndeshjen kundër Feyenoordit: Ja çka iu thash futbollistëve

Sport

EKSKLUZIVE: KF Onix arrin marrëveshje me ish-lojtarin e Llapit

Sport

Napoli mposht bindshëm Bayernin në kuadër të miqësoreve para-sezonale

Sport

Liverpool gati kontrata e reja për 6 yjet e tyre, disa nuk janë në listë