Lajme

Bora arrin deri gati në 1 metër në këtë vend

Një person vdiq dhe 5 mijë e 609 të tjerë u prekën gjatë stuhisë së madhe të borës në Tongliao, Rajoni Autonom i Mongolisë së Brendshme të Kinës Veriore, njoftoi Televizioni Qendror i Kinës (CCTV) të hënën.

Një stuhi dëbore në verilindje të Kinës ka lënë një person të vdekur dhe mijëra të prekur nga kjo stuhi duke ndërprerë trafikun dhe duke mbyllur shkollat, raporton globaltimes.

Vdekja u raportua në Tongliao, ku bora arriti 59 centimetra pas rënies së borës për 46 orë.

Sipas raportimevetë mediave, autoritetet në Tongliao lëshuan një alarm të kuq për stuhi dëbore për tre ditë të vazhdueshme që nga e diela, dhe nisën një katastrofë të madhe meteorologjike (stuhi stuhish) reagimi emergjent i nivelit II.

Shumë qytete në Kinën veriore kanë pezulluar mësimet, rrugët dhe aeroportet për shkak të stuhive të forta të borësVala e fortë e të ftohtit ka goditur shumë pjesë të vendit gjatë fundjavës me reshje të dendura bore dhe ulje të temperaturave.

Related posts
Lajme

Ky është parashikimi i motit për nesër

Lajme

Çfarë moti do të mbajë nesër në Kosovë?

Lajme

Koci tregon përse kërkoi shtetrrethim për Rrafshin e Dukagjinit pas ngjarjes tragjike në Gllogjan

Lajme

Rastet e reja me COVID-19, janë nga këto komuna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *