.
Lajme

Blinken uron shqiptarët për 109 vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka uruar shqiptarët me rastin e 109-vjetorit të Pavarësisë.

Përmes një deklarate të DASH, zyrtari i lartë amerikan vlerëson Shqipërinë si një vend të përkushtuar ndaj tolerancës, të drejtave të njeriut dhe integrimit evropian.

Blinken risjell në vëmendje pritjen që shqiptarët u bënë refugjatëve afganë, ‘siç bënë për mijëra hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe grupe të tjera që ikin nga persekutimi gjatë dekadave të fundit’.
Sekretari amerikan i Shtetit shprehet më tej se SHBA janë të përkushtuara për të mbështetur institucionet demokratike të Shqipërisë, reformat në drejtësi dhe ekonomike dhe të ardhmen në Bashkimin Evropian, shkruan Euronews.

“Ne presim të thellojmë edhe më tej miqësinë tonë dhe mbetemi krenarë që e quajmë Shqipërinë mik, partner dhe aleat”, mbyllet deklarata e Blinken.

Related posts
Lajme

NATO ka 40 mijë ushtarë në kufirin e Evropës me Rusinë

Lajme

Ukrainasit hedhin në erë një tren që po transportonte ushtarë rus

Lajme

Ambasadori Hovenier: Marrëveshja është e mundur në mandatin e Kurtit dhe Vuçiqit

Lajme

Çitaku: Kam vërejtur që Kurti nuk është shoqëruar nga Shërbimi Sekret në SHBA