Lajme

Biden planifikon aksione që do të kthejnë mbrapa politikat e Trump

Presidenti i zgjedhur Joe Biden është zotuar të rikonfirmojë rolin udhëheqës të Shteteve të Bashkuara në skenën globale përmes një serie veprimesh ekzekutive një-ditore që do të shënonin një kthesë drastike nga politikat e presidentit në largim Donald Trump.

Tani që Biden ka mundur Trump, ekipi i tij në tranzicion ka filluar të kthejë premtimet e tij të fushatës në plane që ai mund të zbatojë në fillim të presidencës së tij, transmeton CNN.

Fokusi i parë i Biden ka të ngjarë të jetë përkeqësimi i pandemisë së koronavirusit. Ai është vendosur të emërojë një task-forcë koronavirus prej 12 personash të hënën, thanë dy burime me njohuri të planeve të tij. Biden gjithashtu tha gjatë fushatës se do të flasë me Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të qeverisë, përpara se të marrë detyrën.

Ai është gjithashtu i gatshëm të miratojë një seri veprimesh ekzekutive që do të zhbëjnë shumë veprime të politikës së jashtme të Trump dhe të kërkojnë të kthejnë me shpejtësi Shtetet e Bashkuara në statusin e tyre në fund të administratës së ish-presidentit Barack Obama katër vjet më parë.

I pyetur në lidhje me veprimet që Biden do të bëjë ditën e tij të parë në detyrë, këshilltari i fushatës së Biden, Symone Sanders tha sot për CNN se presidenti i zgjedhur “do të bëjë mirë premtimet e tij” të bëra në gjurmët e fushatës.

Biden në mënyrë të përsëritur premtoi në ditën e tij të parë në detyrë që të ribashkohet me marrëveshjen e klimës së Parisit, një marrëveshje historike ndërkombëtare për të luftuar ndryshimin e klimës nga e cila Trump u tërhoq në vitin 2017. Ai gjithashtu ka thënë se do të ribashkohet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, nga e cila Trump u tërhoq këtë vit.

Të dy veprimet nënvizojnë një ndryshim të madh midis Biden dhe Trump: Biden ka kohë që beson në organizatat dhe paktet shumëpalëshe që Trump nuk i beson.

Biden ka thënë se do të shfuqizojë ndalimin e Trump për të udhëtuar nga disa vende me shumicë myslimane dhe do të rivendosë programin e veprimit të shtyrë për arritjet e fëmijërisë, i cili lejon “ëndërrimtarët” – emigrantë pa dokumente që u sollën në Shtetet e Bashkuara si fëmijë – të qëndronin në vend.

Ai është zotuar të ndërmarrë hapa për të reformuar qeverinë, duke përfshirë zgjerimin dhe kodifikimin në ligj të një premtimi etik të vendosur nga administrata e Obamës që adreson çështjet e lobimit dhe gjithashtu “çdo ndikim të pahijshëm ose të papërshtatshëm nga interesat personale, financiare dhe të tjera”.

Postime të ngjajshme
Lajme

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë mban mbledhje

Lajme

Sot mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës

Lajme

Parashikimi i motit në Kosovë

Lajme

Këngëtarja shqiptare – Agim Veliut: Eh, l*shi nuk të bën burrë!