Sport

Bayerni bën super goditjen e merkatos

Bayerni i Mynihut mund të kompletojë nënshkrimin prej 80 milion eurosh të mesfushorit të Atletico Madrid Saul Niguez këtë verë, me Atletico të vendosur të riinvestojë rreth gjysmën e pritjeve të mëdha në nënshkrimin e kapitenit të Udineses Rodrigo De Paul si një zëvendësim në qendër të fushës.

Pavarësisht nënshkrimit të një kontrate nëntë-vjeçare në 2017 që ka edhe pesë vjet të tjera për të kaluar, e ardhmja e Saulit në Atletico është bërë e pasigurt javët e fundit.

Saul mendohet se kishte kerkuar largimin nga Atletico edhe në vitin 2019 dhe tani në maj mediat spanjolle përcjellën se një mungesë e futbollit me ekipen e parë gjatë gjithë kampionatit fitues të kampionatit 2020/21 La Liga kishte bindur 26-vjeçarin se koha kishte ardhur të largohet nga ekipi i Simeone.

Spanjolli është konsideruar si një nga mesfushorët më të mirë të Evropës që nga avansimi i tij në ekipen e parë në vitin 2015 dhe më parë ka qenë i lidhur me Manchester United dhe Juventus.

Por Bayern tani eshtë pranë një transferimi të lojtarit, me Radio Marca që pretendon se është arritur një marrëveshje mbi një tarifë transferimi prej € milion.

Bayern zakonisht shpenzon para të mëdha vetëm për lojtarët në fillim të të 20-ave – Leroy Sane, Lucas Hernandez, Benjamin Pavard, Corentin Tolisso dhe Kingsley Coman janë shembuj kryesorë në vitet e fundit. Kjo do ta vinte Saulin drejt skajit më të vjetër të grupit të super investimeve. Vlen të përmendet gjithashtu që Bayern pagoi një pagë te raportuar prej €38 milion për një 27-vjeçar si Mats Hummels në 2016, atëherë një nga transferimet më të larta në historinë e klubit.

Atletico pritet të zëvendësojë Saulin me De Paul. Argjentinasi ka qenë në Udinese që nga viti 2016. Ai më parë ka qenë i lidhur me Liverpool dhe Leeds.

Postime të ngjajshme
Sport

Zbulohet shuma e transferimit të Rashicës në Premierligë, kjo është shuma që përfiton ish-klubi i tij, Vushtrria

Sport

Mesazhi emocional i Rashicës drejtuar tifozëve të Werder Bremenit pas transferimit në Premierligë

Sport

Lajmi i fundit: Milot Rashica i bashkohet klubit të Premier Leagues

Sport

“Bomba” nga Spanja: Gjiganti evropian arrin marrëveshje me Haalandin, paga e tij javore është e “çmendur”