Sport

Barcelona kërkon dyshen e Chelseat

Trajneri i Barcelonës, Xavi, dëshiron të sjellë dyshen e Chelseat, Andreas Christensen dhe Cesar Azpilicueta në Nou Camp verën e ardhshme.

Mbrojtësit e Chelseat mund të jenë të dy në dispozicion në transferime të lira verën e ardhshme me kontratat e tyre që skadon në fund të sezonit.

Xavi, i cili u kthye në Nou Camp si menaxher në fillim të këtij muaji, po kërkon pazare të mundshme për të përmirësuar skuadrën në vazhdim.

Sipas ‘Daily Express’, Xavi po synon të dy Christensen dhe Azpilicueta si pjesë e rindërtimit të tij të planifikuar.

Trajneri i Barcelonës thuhet se e sheh dyshen si opsione me cilësi të lartë për gjigantët spanjollë.

Me katalanasit të përfshirë në rrënim financiar, për shkak të borxhit të tyre që shkon në më shumë se 1 miliard £, klubi u detyrua të përdorë tregun e agjentëve të lirë me nënshkrimet e Sergio Aguero, Memphis Depay dhe Eric Garcia këtë verë.

Xavi ka bërë tashmë nënshkrimin e tij të parë që nga zëvendësimi i Ronald Koeman si trajner, duke e kthyer agjentin e lirë 38-vjeçar dhe ish-bashkëlojtarin e tij Dani Alves në Nou Camp.

Megjithatë braziliani nuk do të jetë në gjendje të luajë deri në janar kur mund të regjistrohet.

Barcelona do të vazhdojë përpjekjet e saj për të kërkuar nënshkrime me parametra zero për shkak të krizës financiare.

Megjithatë, të dy mbrojtësit janë asetet kryesore të skuadrës së Thomas Tuchel dhe klubi mund të bëjë një lëvizje për t’i lidhur ata me ofertën e kontratave të reja përpara fundit të sezonit.

Azpilicueta është kapiteni aktual i Chelseat dhe pavarësisht nëse ai luan në qendër të mbrojtjes apo si mbrojtës krahu, mbetet një ingranazh i rëndësishëm në skuadrën e gjermanit.

Christensen është bërë gjithashtu një anëtar kyç i skuadrës, veçanërisht që kur Tuchel zëvendësoi Frank Lampard në fillim të vitit.

Rëndësia e tij mund të rritet me Antonio Rudiger edhe në vitin e fundit të kontratës së tij në Stamford Bridge.

Postime të ngjajshme
Sport

17 futbollistë rezultojnë pozitiv me Covid, skuadra portugeze futet në fushë me nëntë lojtarë

Sport

Mbyllet pa gola pjesa e parë mes Villarreal dhe Barcelonës, por Depay humbet një shans të artë

Sport

Formacionet zyrtare: Villarreal - Barcelona

Sport

Vushtrria kampion vjeshtor në prag të 100 vjetorit të klubit, ja si e festuan fitoren e sotme