.
Lajme

Avioni me 239 pasagjerë në bord u zhduk në mënyrë të mistershme, eksperti habit me deklaratën

Një ekspert britanik ka bërë deklaratën e fortë për avionin e zhdukur me 239 pasagjerë. Ai ka ngjallur shpresa se mund të gjendet avioni i rrëzuar Boeing 777 i Malaysia Airlines, i cili u zhduk më 8 mars 2014, që udhëtonte për në Pekin nga Kuala Lumpur, me 239 pasagjerë dhe ekuipazhin.

Eksperti Richard Godfrey thotë se sipas kalkulimeve të tij, është i bindur se avioni ka rënë në oqean, 1933 km në perëndim të Perthit.

Inxhinieri britanik, tepër i aftë në punën e tij, beson se piloti pak para rrëzimit, mund të ketë qenë duke u ndjekur, gjë që dëshmohet nga disa manovra të pazakonta gjatë fluturimit.

Familjet e disa prej pasagjerëve të humbur pohojnë se zhdukja e aeroplanit ishte e qëllimshme dhe se të dashurit e tyre u vranë. Deri më tani, asnjë rrënoja nuk është gjetur, pavarësisht një kërkimi intensiv dhe të specializuar, në një sipërfaqe prej 120,000 metrash katrorë.

Richard përdori një analizë shumë të sofistikuar të Raportuesit të Përhapjes së Sinjalit të Dobët për të gjurmuar 160 “alarme” të veçanta të regjistruara në frekuencat e tij radio për të përcaktuar rrugën e fluturimit të avionit në fjalë dhe vendndodhjen e mundshme të mbetjeve të tij në një zonë të njohur si harku i shtatë.

Related posts
Lajme

Vehbi Kajtazi: Gucati e Haradinaj e kanë merituar dënimin

Lajme

Ky është 18-vjeçari që vodhi ‘Mercedes G Class’ në Istog, pronari e ndoqi derisa e kapi

Lajme

Pse Millo Gjukanoviq nuk e vizitoi kurrë Kosovën? Ja përgjigjia e tij

Lajme

Leonora Jakupi pas dënimit të Gucatit e Haradinajt: Ju që e votuat Gjykatën Speciale ju thaftë dora