Sport

Aubameyangu, zbulon se pse e refuzoi Barcelonën

Pierre Emerick Aubameyangu ishte një nga emrat që përmendej më shumë për të përforcuar sulmin e Barçës.

Sulmuesi nga Gaboni ishte shumë afër largimit nga Arsenali për Camp Nou , megjithëse më në fund vendosi të rinovonte kontratën e tij deri në qershor 2023 .

Aubameyangu dha një intervistë për Canalin +, në Francë, në të cilën ai shpjegon se si ai ndryshoi nga bindja për të lënë Arsenalin në një nga futbollistët më të rëndësishëm në projektin e Mikel Arteta, duke konfirmuar që Barça e kërkoi atë.

“Kishte disa oferta, veçanërisht nga Barcelona, por edhe nga klube të tjera. Prioritet imi ishte të qëndroja për dy arsye: e para, Arteta, sepse ne flasim shumë gjatë izolimit. Ndërsa ishim në shtëpi, folëm disa herë dhe ai më bindi me projektin e tij. E dyta është dashuria për tifozët dhe mbështetja e klubit. Meqenëse kam qenë këtu, ndihem si një nga tuajat. Ishte kaq e thjeshtë”, tha sulmuesi francez.

Sulmuesi dha detaje se si Arteta arriti ta bindte atë.

“Ai tha:” Mirë. Ju mund të shkoni. Unë nuk e di se çfarë po mendon, por mund të shkosh dhe të fitosh në një klub tjetër ose mund të qëndrosh këtu dhe të lëshë një trashëgimi”, tha Aubameyang .

Bindja e Artetës nuk erdhi vetëm me fjalë, por edhe me ofertën e së cilës Arsenali i cili i propozoi atij një ofertë prej 350.000 paund në javë.

Postime të ngjajshme
Sport

Kuotat e bastoreve për ndeshjet e sotme të Superligës, këto skuadra janë favorite të mëdha

Sport

Ballkani – Prishtina, bastoret favorizojnë këtë skuadër

Sport

“Tyson shqiptar” të shtunën bokson në Rusi, do të përballet me ish-kampionin e botës

Sport

Tri ndeshje të Superligës zhvillohen sot, kryendeshja në Suharekë