Lajme

Atentati i dështuar kundër presidentit Jacques Chirac

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Më 14 korrik 2002, një militant i ekstremit të djathtë u përpoq të vriste presidentin Jacques Chirac, gjatë paradës tradicionale ushtarake, në Champs-Elysees, në Paris.

Maxime Brunerie, 25 vjeç, nga rreth 150 metra larg presidentit, në mes të turmës së spektatorëve, mori shenjestër në drejtim të presidentit.

Gjuajtja e tij u shmang nga një turist alsasian, Jacques Weber. Ai u çarmatos nga të pranishëm të tjerë dhe policia.

Presidenti nuk e mori vesh se çfarë ndodhi. /ATSH/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat