Sport

Anderlechti merr fitore të thellë në Shqipëri ndaj Laçit

Kualifikimi i Laçit në “play off”-in e Conference League u duk mision i pamundur që kur u mësua se kundërshtar në raundit e tretë do të ishte Anderlechti, skuadra e famshme belge e drejtuar nga një emër i madh i futbollit europian, si Vincent Kompany.

Përtej dëshirës së skuadrës kurbinase për të bërë një mrekulli të dytë, pas eliminimit të Universitateas së Craiovës, rrugëtimi i skuadrës së Duros në Europë do të mbyllet këtu. Humbja 0-3 në takimin e zhvilluar në “Elbasan Arena” ndaj Anderlechtit nuk të lë më të ëndërrosh, takimi i kthimit në transfertë do të jetë një formalitet për belgët.

Grinta dhe vendosja e mirë e Laçit në minutat e para ishte thjesht një iluzion për rezultat pozitiv, pasi në minutën e 26-të, në zhvillimet e një këndoreje, Delcroix devijoi me gju topin për në rrjetë, 0-1.

Tentoi Lushkja të kthente ekuilibrat në rezultat me një goditje të kalibruar nga jashtë zonës, por topi përfundoi mbi tra. Pa u mbyllur pjesa e parë, sërish nga këndorja lindi goli i dytë I belgëve, këtë herë i shënuar nga Hoedt.

Gjatë pjesës së dytë skuadra e dytë nuk kishte as forcë dhe as moralin për të ndryshuar rrjedhën e lojës, pavarësisht disa shkëndijave në portën e miqve (55’), për të ardhur më pas te goli i tretë dhe I fundit I realizuar nga Rafaelov me një predhë nga distanca.

Dy minuta para fundit të kohës së rregullt (88′) Prenga vuri në vështirësi portierin Van Crombrugge, por pa mundur të realizonte golin e nderit për ekipin kurbinas, që pas një javë do të udhëtojë drejt Belgjikës thjesht për të bërë një paraqitje dinjitoze, pasi kualifikimi në këtë rast është thjesht utopi.

Postime të ngjajshme
Sport

Pas ndeshjes me Lazion, Mourinho fjaloset me gazetarë dhe e braktis konferencën

Sport

Ylli i Serie A shënon gol të mrekullueshëm me shishe të ujit në dorë

Sport

Dueli i zjarrtë në Champions, PSG – Man City: Guardiola ka disa fjalë për Messin

Sport

Joshua u dërgua në spital menjëherë pas humbjes ndaj Usyk