Lajme

Amerika shton numrin e ushtarëve në Kosovë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur që të rrisin numrin e prezencës së ushtar)ve amerikanë në territorin e Kosovës, kjo pas një vendimin të Shtëpisë së Bardhë, transmeton Gazeta Metro.

Më shumë se 100 anëtarë të Gardës Kombëtare të Kolorados janë duke u thënë lamtumirë familjeve të tyre ndërsa përgatiten për të ardhur në Kosovë.

Rreth 130 ushtarë do të kalojnë vitin e ardhshëm në Kosovë duke ushtruar sulme ajrore, evakuim të viktimave dhe mbështetje luftarake së bashku me forcat e NATO-s.

Mund të duket si një vend paqësor, por drejtuesit e Gardës Kombëtare të Kolorados ua kujtojnë ushtarëve që Ballkani është një vend “i nxehtë”.

“Unë kurrë nuk kam qenë jashtë vendit më parë, kështu që do të jetë një përvojë e re argëtuese,” tha 23-vjeçarja Kelley Bowers nga Aurora, raporton MSN News.

“Unë kam qenë në Afganistan për gjashtë muaj dhe atëherë kisha mundësi të shkoj në shtëpi për ta parë familjen time për rreth 40 ditë, ndoshta. Ndërsa tani jemi duke shkuar për në Kosovë për 11 muajt e ardhshëm,” tha Stanton Walker nga Cedaredge, i cili falënderon gruan e tij.

Ndërsa një tjetër ushtarak tha se ne po shkojmë në Kosovë për interes të sigurisë kombëtare.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat