Lajme

Albin Kurti e fton Blerim Shalën në dialog, Haki Abazi i del kundër

Ish-zëvendësi i Kurtit në qeverinë e të tij të parë, Haki Abazi, ka dalur me një qëndrim kundër kryeministrit, shkruan Express.

Klan Kosova raportoi se kryeministri Kurti ka ftuar që Veton Surroi dhe Blerim Shala të jenë pjesë e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Por, duket se ky veprim i Kurtit nuk i ka pëlqyer Haki Abazit, i cili përmes një shkrimi në llogarinë e tij në facebook, e ka kundërshtuar Kurtin.

Abazi tha se Blerim Shala ka qenë joproduktiv dhe degradues për Kosovën gjatë kohës sa dialogut i printe ish-presidenti Hashim Thaçi. E sipas Abazit, Shala nuk duhet të jetë pjesë e dialogut në asnjë mënyrë.

Për procesin e deritanishëm të dialogut, Abazi tha se ka prodhuar dëme vështirë të riparueshme dhe ka krijuar rrethana në favor të Serbisë, andaj nuk duhet të aplikohet mendësia e vjetër.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të Haki Abazit:

Roli i Blerim Shales në dialogun e udhëhequr nga Hashim Thaçi, ka qenë joproduktiv dhe në përkrahje të degradimit të subjektivitetit ndërkombëtar të shtetit të Kosovës. Procesi i deritanishëm i dialogut ka prodhuar dëme vështirë të riparueshme, e ka dobësuar pozitën negociuese të Kosovës, dhe ka krijuar rrethana të favorshme për Serbinë.

Në asnjë mënyrë nuk duhet të aplikohet mendësia e vjetër e aq me pak të sigurohet pjesemarrje pa legjitimitet qytetarë në nje proces kaq jetik të individëve që kanë kontribuar në rezultatet negative të shtetndërtimit në dekadën e kaluar.

Postime të ngjajshme
Lajme

Kompania që transportoi kokainën dhe pronarët e saj

Lajme

A është çmimi arsyeja që Kosova ende nuk ka blerë asnjë vaksinë?

Lajme

Ndodhë në Kosovë: Vetura për pak sa nuk i shtyp publikun që shikonin garat

Lajme

Këta janë të arrestuarit në aksionin e sotëm ku u kapën 400 kg kokainë