Lajme

A rrezikohet Kosova nga varianti i ri i koronavirusit?

Infektologu Ilir Tolaj thotë varianti i ri i Covid 19, ngjason me virusin e mëparshëm.

Një variant i ri i virusit COVID 19, tashmë ka filluar të përhapet në disa shtete.

Britania e Madhe është në mesin e tyre.

Frika që diçka e tilla mund të ndodhë edhe në Kosovë, ka alarmuar institucionet.

Madje Ministria e Infrastrukturës, ka marrë vendim që t’i pezullojë linjat ajrore të fluturimit nga Kosova në Britani të madhe dhe anasjelltas.

video nga minuta 27.

Por gjithë këto veprime të Ministrisë po i sheh si të pa arsyeshme infektologu, Ilir Tolaj.

Megjithatë pezullimi i fluturimeve, nuk e përjashton mundësinë që ky virus mund të arrij në Kosovë.

Tolaj, në bazë të njohurive të tij profesionale thotë se nuk ka vend për panik.

Sipas tij varianti i ri nuk dallon shumë nga Sars Cov 2 me të cilin Kosova po përballet tash e sa muaj.

T7 ka pyetur edhe Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë nëse dikush po dyshohet ose ka kërkuar të testohet e që ka lidhje me variantin e ri të virusit por këta të fundit nuk kanë kthyer përgjigje.

Deri më tani Ministria e Shëndetësisë nuk ka lajmëruar për ndonjë rast të tillë.

Postime të ngjajshme
Lajme

46 vjeçari nga Hajvali kërkon ndihmë: Nuk po kam bukë për fëmijët, kam nevojë për veshmbathje e ilaqe

Lajme

Shqipëria shpall “non grata” diplomatin rus, i jepet afat 72 orë që të largohet

Lajme

Këto janë rezultatet që i presin partitë politike nga zgjedhjet e 14 shkurtit

Lajme

Ministri Reçica jep një lajm të mirë për përfituesit e skemave pensionale