Lajme

A po paralajmëron Kurti shkarkimin e gjykatësve të Kushtetueses?

Kryetari i VV’së, Albin Kurti ka treguar nëse vetingu i paralajmëruar në drejtësi nga subjekti i tij do të përfshinte edhe Gjykatën Kushtetuese.
VV në programin e saj për drejtësi parashikon edhe vetingun. Në të kaluarën eksponentë të këtij subjekti e kanë akuzuar disa herë Kushtetuesen dhe sistemin e drejtësisë duke e quajtur sikur “të kapur”

Kurti në një bashkëbisedim në Facebook me qytetarë ka treguar se a do të ketë veting për këtë Gjykatë.

“Në gjykatën kushtetuese e dimë që ka gjyqtarë me raste të dënimeve dhe mbase nuk fillojmë prej saj sepse do të fillojmë me këshillin prokurorial dhe gjyqësor, por është e qartë se në Kosovë asnjë institucion i drejtësisë nuk ka shpëtuar nga kapja e regjimit që po shkon. Këshilli prokurorial dhe gjyqësor janë dy më të rëndësishmet për qytetarin e Kosovës që të fillojë vetingu”, ka thënë ai.

Postime të ngjajshme
Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, temperaturat deri në 17 gradë

Lajme

Ende pa u bërë kryeministër, shqiptarët jashtë kufijve shprehin kërkesat ndaj Kurtit

Lajme

A do izolohemi? Komiteti Teknik i Ekspertëve mblidhet nesër për masat e reja

Lajme

Në disa qytete nesër s’do të ketë rrymë deri në 12 orë