Lajme

A po negocion AAK me LDK-në për formimin e Qeverisë, flet Ramush Haradinaj

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur për dështimin e VV-së dhe LDK-së, dy parti këto që dolën të parat në zgjedhjet e 6 tetorit për të arritur një gjuhë të përbashkët për një marrëveshje bashkëqeverisjeje.

Haradinaj edhe një herë ka përsëritur se përgjegjësia për krijimin e institucioneve i takon partisë së parë, në këtë rast Vetëvendosjes, shkruan Reporteri.net.

Ndër të tjera i pyetur për raportimet se mund të krijohet një Qeveri LDK, AAK, NISMA, Haradinaj ka thënë se nuk është kontaktuar nga asnjëra nga dy partitë fituese dhe se nuk e di se çfarë po ndodhë me negociata.

“Nuk na ka kontaktuar askush prej VV në radhë të parë, nuk e dimë se çka po ndodhë saktësisht. E kam thënë disa herë që në sistemin tonë parlamentar partia fituese mbahet përgjegjëse për krijimin e institucioneve. Nuk ka qenë proces i lehtë. Mendoj se Kurti dhe VV janë përgjegjëse për krijimin e institucioneve ose të ofrojnë zgjidhje. Ne nuk mundemi me kërku takim me ta”, është shprehur ndër të tjera Haradinaj. /Reporteri.net

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat