Blic Plus

A keni dëgjuar për ‘të hënën blu”? Ja kur është kjo ditë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Keni dëgjuar, me siguri, pën për të “Hënën blu”. E hëna, 20 janar e këtij viti, supozohet të jetë dita më depresive e vitit, sipas Cliff Arnallit, një tutor në Centre for Lifelong Learning në Cardiff University, i cili shpiku këtë term në vitin 2005 (24 janar).

Arnalli llogariti që e hëna e tretë në muajin janar ishte dita më depresive e vitit për disa arsye. Pushimet kanë mbaruar. Ti je pa para, sepse i ke shpenzuar të gjitha në dhjetor. Moti është i ftohtë dhe gri. Me shumë mundësi, ke hequr dorë që tani nga vendimet e Vitit të Ri.

Edhe pse “E hëna blu” është quajtur një term pseudoshkencor nga shkencëtarët, që thonë që idea favorizon depresionin, nëse ndihesh paksa e trishtuar këtë të hënë, ja ku janë pesë gjëra që mund të bësh për ta ndriçuar pak ditën e hënë. Mos e harroni 20 janarin!

Trajtoje veten me lule

Shkenca ka provuar që lulet kanë një efekt pozitiv në mirëqenien tonë emocionale. Bli për vete një buqetë, ose më mirë akoma, ndaje dashurinë dhe dërgoji disa mamasë, shoqes, ose motrës.

Dil

Të kalosh kohë jashtë është vërtetuar që mund depresionin dhe vetminë. Nuk ka asgjë të gabuar të mbështillesh me një batanije dhe të pish ngadalë një filxhan çaji në dimër, por nëse ke kaluar mjaftueshëm kohë në këtë gjendje, mundohu të dalësh këtë të hënë. Gjej diçka në qytet që mund ta prishë rutinën e pasditeve të dimrit në shtëpi.

Lëviz trupin

Edhe nëse ke shumë ftohtë për të ecur në natyrë, vër në përdorim kartën e anëtarësimit në palestër ose regjistrohu në një klasë joge. Edhe nëse e ke kuptuar që qëllimi për të hyrë në xhinset e 10 viteve më parë, që i ke vënë vetes për këtë vit, po të ushtron shumë presion, sot nis të bësh ushtrime për hir të lumturisë tënde. Ushtrimet rrisin nivelet e endorfinës dhe të bëjnë më të qetë e më të lumtur

Shpreh mirënjohje

Të shprehësh mirënjohje, të ndihmon të përmirësosh shëndetin dhe të forcosh marrëdhëniet. Bëj një listë të gjërave që je falënderuese në jetën tënde sot, ose nëse ke më shumë sesa 10 minuta, shkruaj disa falënderime për njerëzit e dashur për dhuratat e Krishtlindjeve ose thjesht sepse dëshiron t’i falënderosh. Të gjithëve u pëlqen të marrin letra ose mesazhe dhe ti do ndiesh një përmirësim të humorit duke vlerësuar njerëzit e mrekullueshëm që ke pranë.

 

 

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Blic Plus

Nuk do ta besoni sa paguhet Arbana për një muaj

Blic Plus

Faton Peci i çon “selam” nga Istogu Bekë Berishës...

Blic Plus

Merkel jep lajmin e madh, Kjo vlen edhe për Shqiptarët që jetojnë në Gjermani

Blic Plus

Letra prekëse e një babi të varfër për të pasurin që ia gërvishti veturën