Lajme

A e dini se Ursula von der Leyen është nënë e shtatë fëmijëve?

Politikanja me pozitë të lartë në Evropë, Ursula von der Leyen, e cila është e martuar me burrin e quajtur Heiko, është nënë e shtatë fëmijëve.

Presidentja e Komisionit Europian, e cila po zhvillon turin e saj ballkanik të nisur dje nga Shqipëria e Maqedonia të cilin e vazhdon në Kosovë, Mal të Zi dhe Serbi, ka lindur më 8 tetor të vitit 1958 në Bruksel.

Ajo u lind dhe u rrit në Bruksel nga prindër gjermanë, transmeton klankosova.

Më 2 korrik të vitit 2019, von der Leyen u propozua nga Këshilli Europian si kandidate për Presidente të Komisionit Evropian. Ajo më pas u zgjodh nga Parlamenti Evropian më 16 korrik dhe morri detyrën më 1 dhjetor, duke u bërë gruaja e parë në një rol të tillë.

Von der Leyen është përfshirë në “100 Njerëzit më Me Ndikim” të revistës “Time” të vitit 2020.

Von der Leyen, then social affairs minister of Lower Saxony, with her seven children and her husband, Heiko von der Leyen, after baking cookies in Hanover, Germany, on Nov. 11, 2003. JOCHEN LUEBKE/DDP/AFP via Getty Images

Postime të ngjajshme
Lajme

PDK po përgatit padi për qeverinë Kurti

Lajme

Labi jep lajmin e mirë, thotë se Ambasada në Shkup e ka ftuar nënën e vajzës së sëmurë për të shikuar mundësinë e pajisjes me vizë

Lajme

Kaq vite burgim mund të dënohet burri që rrahu brutalisht gruan në market

Lajme

Komandanti i Njësisë Speciale reagon për rrahjen e gruas në Prishtinë