Lajme

“Shtëpia jonë po digjet” Macron kërkon diskutim urgjent me G7

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Shtëpia jonë po digjet. Mali i shiut Amazon – mushkëritë që prodhojnë 20% të oksigjenit të planetit tonë – është në zjarr. Kjo është një krizë ndërkombëtare. Anëtarë të Samitit G7, urgjent le të diskutojmë këtë në rend të parë në dy ditët në vazhdim! #ActForTheAmazon, “presidenti Macrom shkroi në tweeter, disa ditë para fillimit të samitit të G7 në Biarritz.

“Kryeministri është thellësisht i shqetësuar nga rritja e zjarreve në pyjet e shiut të Amazonës dhe ndikimi i humbjes tragjike të këtyre habitateve të çmuara,” tha një zëdhënëse, transmeton BlicMedia

Presidenti tjetër francez, Zhak Chirac, bëri që citimi “shtëpia jonë po digjet” i famshëm në vitin 2002, kur ai paralajmëroi udhëheqësit e tjerë për rreziqet e ngrohjes globale në Samitin e Tokës në Johannesburg, raporton euronews.

Në anën tjetër i kundërvihet Bolsonaro, i cili në Twitter kishte thënë se Presidenti francez Macron nuk duhet të përzihet në punët e Brazilit. Ai gjithashtu akuzoi Macron se kishte përdorur një “ton sensacionalist” dhe “foto të rreme” kur iu referohej zjarreve në Amazon.

“Qeveria braziliane është e hapur për dialog, me fakte objektive dhe respekt reciprok,” tha Bolsonaro në një tjetër shkrim.

“Sugjerimi i presidentit francez që çështjet e Amazonës të diskutohen në G7 pa pjesëmarrjen e vendeve të interesuara ngjall një mentalitet kolonialist,” shtoi Bolsonaro, transmeton BlicMedia

Qeveria braziliane tha se i mungojnë burimet për të luftuar zjarret. Më parë u kishte thënë donatorëve se nuk kishin nevojë për paratë e tyre për të luftuar flakën.

“Amazon është më e madhe se Evropa, si do t’i luftoni zjarret kriminale në një zonë të tillë?”, pyeti presidenti brazilian Jair Bolsonaro para gazetarëve ndërsa ai dilte nga rezidenca presidenciale. “Ne nuk kemi burime për këtë.”

Të Premten zyra e Presidentit Francez Emmanuel Macron akuzoi Bolsonaro për “gënjeshtër” në lidhje me angazhimin e tij për të luftuar ndryshimin e klimës në samitin e G20 në Japoni në qershor, një deklaratë nga Elysee tha të Premten, raporton Reuters.

Për këtë arsye, Franca do të kundërshtojë marrëveshjen e bujqësisë BE-Mercosur midis BE-së dhe vendeve të Mercosur, të cilat përfshijnë Brazilin, Argjentinën, Uruguajin dhe Paraguai.

Zjarret në Amazon janë rritur për 83% deri më tani këtë vit në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, treguan shifrat e qeverisë.

Në përgjigje të këtyre të dhënave të fundit, Bolsonaro e braktisi atë dhe tha “ishte sezoni i queimada”, kur fermerët përdorin zjarr për të pastruar tokën. “Më parë quhej kapiten sharrë elektrike. Tani jam Nero, duke vendosur emrin e Amazon”,raporton Reuters.

Zjarret janë të zakonshëm në sezonin e thatë, por gjithashtu dihet se janë vendosur qëllimisht nga fermerët duke pyetur në mënyrë të paligjshme tokën për bagëti.

Vjen kur shqetësimet rriten rreth qëndrimit të Presidentit të krahut të djathtë Jair Bolsonaro për mjedisin.

Ai mori detyrën në janar dhe ishte zotuar të zhvillojë rajonin e Amazonës për bujqësi dhe miniera, duke injoruar shqetësimin ndërkombëtar për rritjen e shpyllëzimit./BlicMedia.net/

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Lajme

Vuçiq s’arrin ta fus ushtrinë në Kosovë, për 30 sekonda bombardohet Beogradi

Lajme

Nuk jam ateist, Valon Syla tregon se në çka beson

Lajme

E pazakontë: Majmuni shijon rrezet e diellit në ballkonin e një banese në Prishtinë

Lajme

‘Eskalon’ deputeti i VV-së, me akuza ndaj Kryeziut: Po mërzitesh që s’po fiton Radoiçiqi, shyqyr që po iu bien maskat