Lajme

20-vjeçarja nga Prishtina që jeton me 28 qen

Dhunimi i kafshëve është një fenomen shqetësues në Shqipëri, pasi denoncime te tilla janë bërë nga qytetarët shpesh në rrjetet sociale edhe në qytetet e tjera në rrethe si Pogradeci, Bulqiza, Gjirokastra ku kanë qarkulluar foto dhe video të dhjeta qenve të ngordhur nga helmimi.

Kjo temë është komentuar sot në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku në një lidhje live nga Kosova, ishte një 20-vjeçare e cila ka 28 qen.

Ajo është Artina Selimi nga Prishtina, familja e së cilës e ka kthyer në tradite familjare prej 39-vitesh kultivimin e kafshëve kryesisht të qenve. Ata kujdesen për kafshë të ndryshme si qen, mace shpezë.

Kafshët i shesin duke i zgjedhur me kujdes familjet në mënyrë që të jenë familje që janë në gjendje të kujdesen për ta. Së fundmi ata kanë strehuar një qen endacak nga Shqipëria,Tirana (Skubi) i cili nëse nuk do ishte strehuar nga familja do ishte vrarë nga Bashkia.

“Unë kam 28 qen që i kam marrë nga rrugët e Kosovës, e një ma kanë sjellë nga Shqipëria. Një aktiviste, nuk e mbaj mend se e ka marrë nëna ime.

Bashkia e Tiranës ka dashtë me e vra qenin dhe aktivistët e kanë marrë në arrati, ka qenë edhe kohë pandemie. E kanë gjetur transportin dhe e kanë sjellë te ne.

Unë me mamin jemi kultivuese. Mami ka 39 vite që merret me këtë punë. Me mundësitë që ne kemi, shpëtojmë qentë që të mos bien në duart e gabuara”, tha Artina Selimi.

Sipas saj nuk shkojnë shumë shpenzimet, pasi ushqimet i bëjnë vetë, nuk i marrin të gjitha të gatshme në dyqan.

“Nuk shkon shumë. 100-200 euro në një mua”, tha e reja, e cila shtoi: “Më mirë të rrish me një qen se sa me një njeri. Stresin që ta sjellin njerëzit, kurrë nuk ta sjellin kafshët”.

Postime të ngjajshme
Lajme

Vdes këmbësori pasi u godit nga një veturë në Prishtinë

Lajme

Ky është parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Lajme

Detaje/ Si e plagosi dhëndrri mikun përgjatë kohës sa po udhëtonin bashkë

Lajme

Plagoset një person në Prishtinë, Policia jep detaje për rastin