Lajme

19 vjet nga rënia e dëshmorit Komandant Tigri

Sot bëhen 19 vjet nga rënia e dëshmorit Fadil Nimani, i njohur si Komandant Tigri.

Fadil Nimani ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtar shqiptar dhe dëshmor i luftës në Maqedoni.

Komandant Tigri iu bashkua forcave shqiptare që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia gjatë viteve 2000.

Më 25 maj të vitit 2001 bie dëshmor në Vaksincë të Kumanovës, duke komanduar Brigadën e 113 “Ismet Jashari-Kumanova”.

Postime të ngjajshme
Lajme

Kush janë kandidatët për kryetar të PDK-së nëse Kadri Veselit i konfirmohet aktakuza

EkonomiLajme

Bllokohen llogaritë e Telekomit, rrezikohet me falimentim

Lajme

Kështu po e dëshmojnë bashkatdhetarët pastërtinë e UÇK-së para Gjykatës Speciale

Lajme

Thaçi kryelajm në mediat e huaja: Presidenti Kosovar viziton prokurorët që e akuzuan